11 Декември, 2023
0.0252

ШТО ПОКАЖУВА КАФАНСКАТА СЕДЕНКА НА ВУЧИЌ, КОВАЧЕВСКИ И МИЛАТОВИЌ: Исклучителните гласовни способности на невообичаено опуштените Милатовиќ и Ковачевски дојдоа до полн израз

Објавено во: Македонија, Балкан 18 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ повторно објави видео од забавата - овој пат со песната на Харис Џиновиќ, најпогодна за опуштање по отворањето на саемот за вино „Вино Визија Опен Балкан“.

Претходно во кафаната Вучиќ ја пееше „Тамо далеко“, а со фановите на Црвена зведа и „А сад адио“, а сега на репертоарот се приклучи и Харис Џиновиќ, еден од омилените пејачи на претседателот.

„Дајте вино“, пееја претседателите на Србија и Црна Гора, Александар Вучиќ и Јаков Милатовиќ и премиерот на Македонија, Дмитар Ковачевски.

Најразигран беше Милатовиќ, а Вучиќ, како што забележаа нашите соговорници, изгледаше изнемоштено. Тие забележуваат и други потенцијални пораки што може да ги испраќа ова видео од пабот.

Стеван Влајиќ, политиколог, смета дека сигурно е дека Вучиќ или неговиот ПР тим се обидуваат да ја ублажат перцепцијата за него како ригиден, одговорен и донекаде досаден државник во последните месеци.

„Перцепција која, се разбира, ја имаат само неговите гласачи, а не и оние кои се свесни дека политичката сценографија на претседателот на Републиката е хронична имагинарност. Но, никој од неговото блиско опкружување не му сугерира дека сепак делува принудно, неприродно и непријатно - за себе, а пред се за оние што го набљудуваат“, вели Влајиќ.

Тој додава дека секој обид да се стави Вучиќ во контекст на „топла човечка приказна“ бил неуспешен, „се од антологиското учество во „Танц со ѕвездите“, жирито во „Ѕвезда гранда“ до делење ќебапи, правење сендвичи. , палачинки и други потфати резервирани за обичните луѓе“.

Едноставно, ова е човек кој нема дух, но е крајно вреден во своите манипулативни потфати и зад себе има интегрирана пропагандна машина“, заклучува Влајиќ.

Претседателот на Граѓанско-демократскиот форум Зоран Вулетиќ вели дека било јасно дека тоа не е природна средина за претседателот Вучиќ, дека не може да се биде во кафеана со второстепена смисла за хумор.

„Меѓутоа, зборовите на песната „дај ми вино, сакам пауза“, што се однесува до Србија, секогаш имаат дополнителен контекст кога се сеќаваме на Србија од 90-тите и односите со соседите. Претседателот на Црна Гора, Милатовиќ, премногу весело ги прифати тие стихови, имајќи предвид дека поради Вучиќ не смее да ја поддржи проевропската влада за која Милојко Спајиќ слабо се залагаше и очигледно заборави на штетата што ја остави политиката на Вучиќ во 90-тите“, вели Вулетиќ.

Претседателот на Народното движење за слобода, Мирослав Паровиќ, смета дека ова видео пред се е порака до премиерот на Црна Гора Милојко Спајиќ, претседателот на Движењето Европа сега! од каде што доаѓа Милатовиќ и на актуелниот претседател на Собранието на Црна Гора Андрија Мандиќ од „За иднината на Црна Гора“.

„Морам да кажам дека на тоа видео Вучиќ изгледаше како варена нога, но неговата клучна цел беше да им покаже на сите дека Милатовиќ е неговиот нов адут во Црна Гора. Пред сè, тоа е порака до Спајиќ и Андрија Мандиќ, што од српскиот интерес се гледа како голем проблем затоа што Белград продолжува да биде „темна провинција“ наместо повторно да биде Пиемонт“, вели Паровиќ.

Игор Бракус, радио водител и член на Зелено-левиот фронт од скоро, во негов хумористичен стил раскажува што се случило на видеото.

„Одличен настап на популарното трио во престижен белградски ресторан. Исклучителните гласовни способности на невообичаено опуштените Милатовиќ и Ковачевски дојдоа до полн израз, додека благо изнемоштениот и максимално пијаниот Вучиќ со забележлив страв од резултатите на претстојните избори уште еднаш докажа дека неговите гласни жици не поднесуваат многу алкохол. , па инаку многу препознатливиот вокал на српскиот претседател, слушнал крајно слабо и нејасно. Се на се, сигурен сум дека Харис Џиновиќ не беше разочаран од овој настап, па зошто да бидам...“, вели Бракус.

Данас.рс.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ со фотографија: Мицкоски седи со уапсен за дрога од 120.000 евра

СДСМ со фотографија: Мицкоски седи со уапсен за дрога од 120.000 евра

Јован Митрески од СДСМ ќе биде претседател на Собранието: Како и досега, ќе работам максимално посветено

Јован Митрески од СДСМ ќе биде претседател на Собранието: Како и досега, ќе работам максимално посветено

„ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ СÉ МОРА ДА Е ПРЕЦИЗНО И ТОЧНО, ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ ВЕШТАЦИТЕ“: Експертот по судска медицина Алексеј Дума за Фактор

„ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ СÉ МОРА ДА Е ПРЕЦИЗНО И ТОЧНО, ДА НЕ СЕ ВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ ВЕШТАЦИТЕ“: Експертот по судска медицина Алексеј Дума за Фактор

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ЕВЕ КАДЕ ВО ЗЕМЈАВА ПАЃА СНЕГ: АМСМ со препораки до возачите, се вози во зимски услови

ЕВЕ КАДЕ ВО ЗЕМЈАВА ПАЃА СНЕГ: АМСМ со препораки до возачите, се вози во зимски услови

„СРБИЈА ГО ИМАШЕ „РИБНИКАР“ ЗАРАДИ ШТО МИНИСТЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА“: Кај нас и тие што се повлекоа бесрамно ни се препорачуваат-Куновска го искажа својот револт

„СРБИЈА ГО ИМАШЕ „РИБНИКАР“ ЗАРАДИ ШТО МИНИСТЕР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА“: Кај нас и тие што се повлекоа бесрамно ни се препорачуваат-Куновска го искажа својот револт

БИЛ ИЛИ НЕ БИЛ ХРВАТСКИОТ МЕДИУМ ВО „ПЕСТАЛОЦИ?“: Градоначалникот и директорката демантираат

БИЛ ИЛИ НЕ БИЛ ХРВАТСКИОТ МЕДИУМ ВО „ПЕСТАЛОЦИ?“: Градоначалникот и директорката демантираат

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

ЛУКАРЕВСКА ГО ОБЈАВИ МЕСТОТО КАДЕ ШТО ГО НАОЃА СПОКОЈОТ: Еве што објави таа

ЛУКАРЕВСКА ГО ОБЈАВИ МЕСТОТО КАДЕ ШТО ГО НАОЃА СПОКОЈОТ: Еве што објави таа