22 Јуни, 2024
0.0233

Шолц не прифаќа предвремени избори и покрај „црвениот картон“ што го доби

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја отфрли опцијата за одржување предвремени парламентарни избори, како по примерот на Франција, по лошите резултати на неговата владејачка коалиција на европските избори, изјави денеска неговиот портпарол.

Идејата за предвремени избори што ја бараа екстремната десница и некои конзервативци не беше разгледана „во ниту еден момент“, рече Штефен Хебстрајт, и покрај „малку задоволителните“ резултати на социјалдемократите, Зелените и либералите - на штотуку одржаните европски избори.

„Датумот за редовни избори е одреден есента 2025 година. Тоа е она што ние предвидуваме да го направиме“, рече портпаролот и укажа на големите разлики меѓу францускиот систем, каде претседателот има водечка улога, и германскиот систем, каде што целата национална извршна власт е во рацете на канцеларот и неговата влада. .

Трите партии, кои се во владејачка коалиција од крајот на 2021 година, заедно собраа помалку од една третина од гласовите на европските избори одржани пред два дена.

Голем победник на изборите е конзервативната група Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и нејзината баварска сестринска Христијанско-социјална унија (ЦСУ) со 30 отсто од гласовите освоени во Германија, а по неа е екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) со 15,9 отсто гласови.

Лидерот на ЦСУ Марк Зедер вчера повика што поскоро да се организираат избори и нов почеток на земјата.

Тој за телевизијата НТВ изјави дека владата на Шолц повеќе „нема никаква поддршка од населението“.

Копретседателката на AfD, Алис Видел, на својот профил на мрежата X напиша дека Шолц треба да исполни само уште една задача, а тоа е да го отвори патот за нови избори наместо да владее уште една година против огромното мнозинство од населението.

Од формирањето на Сојузна Република Германија во 1949 година, предвремените избори се одржани три пати по неуспешното гласање за доверба на владата во Бундестагот, 

Можеби ќе ве интересира

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва