22 Јуни, 2024
0.0261

ШОКАНТЕН ПРЕСВРТ ВО СЛУЧАЈОТ СО ДАНКА ИЛИЌ! Ќе бидат сослушани неколку нови лица, а некои повторно ќе се сослушуваат - наскоро ќе пристигнат резултатите од вештачењето кое ќе ја реши мистеријата

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Неразјаснетите околности околу убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор и понатаму ја интригира јавноста. Сè дополнително се искомплицира со контрадикторните изјави на осомничените.

Како што тврдат од Република, наскоро се очекува нова рунда на распит, а можно е некои да мора да направат и полиграф. Исто така, наскоро ќе пристигнат и резултатите од вештачењето на косата за која постои сомневање дека е на Данка Илиќ.

- Ќе бидат сослушани уште неколку нови лица. Дури и пар луѓе кои веќе дале изјави ќе бидат повторно сослушани. Едноставно, секој детал е важен и ништо не е препуштено на случајноста. Сега ги чекаме резултатите од анализата на косата. Ако се покаже дека косата е од Данкин, тоа е непобитен доказ и тогаш точно би се знаело кој од осомничените ја зборува вистината - вели добро упатен извор за Република.

Инаку, во Вишото јавно обвинителство Заечар, во рамки на истрагата против осомничените за убиството на двегодишното девојче Данка Илиќ, вработена во МТС која учествувала во потрагата по исчезнатото девојче и жител од село Бањско Поље сведочеше. Сослушани се и поранешниот директор на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ од Бор и пријател на еден од осомничените за убиството.

Потсетуваме, влакно пронајдено во автомобилот моментално се вештачи, а се претпоставува дека и припаѓа на Данка Илиќ.

- 50 делови од автомобилот „фиат панда“ се испратени на вештачење, при што пристигнале резултатите од првите вештачења и на нив не била пронајдена ДНК на девојката. Сепак, не завршува тука, се очекува резултатите од останатите вештачења да стигнат во наредните денови. Практично, половина од тоа е досега анализирано, а остана уште половина - изјави тогаш за „Република“ извор близок до истрагата.

Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание