18 Јули, 2024
0.0258

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот логистички гигант FedEx објави дека ќе укине до 2.000 работни места во Европа за дополнително да ги намали трошоците бидејќи побарувачката за услуги за испорака се нормализира во периодот по пандемијата.

Отпуштањата за поддршка ќе бидат распоредени на 18 месеци и трошоците за носење, вклучително и отпремнина, ќе се движат од 250 до 375 милиони долари. Намалениот број работници треба да и заштеди на компанијата од 125 на 175 милиони долари годишно, најави менаџментот.

Компанијата работи во повеќе од 45 европски земји и територии, вклучувајќи ја и Хрватска, и вработува повеќе од 52.000 луѓе, пишуваат медиумите.

До крајот на следната година, FedEx планира да ги намали трошоците за 4 милијарди долари, вклучително и 1,8 милијарди долари во фискалната 2024 година, која заврши во мај.

Во март тие ја зголемија прогнозата за профитот во фискалната 2024 година, објаснувајќи дека намалените трошоци ќе им донесат поголема заработка по акција, забележува Ројтерс.


И FedEx и неговиот конкурент United Parcel Service (UPS) и другите компании во секторот имаа многу работа во почетната фаза на пандемијата, бидејќи граѓаните во строгото заклучување ги заменија посетите на продавниците со испорака на стоки дома.

Закрепнувањето на патувањата и враќањето на граѓаните во рестораните го сменија трендот, а дополнителна неповолна околност беше и инфлацијата.

И UPS планира да ги намали трошоците оваа година за 1 милијарда долари. Во јануари објави дека ќе укине 12.000 работни места и ќе ги истражи стратешките опции за брокерот за камиони Којот, поради слабата побарувачка и прекумерниот капацитет во секторот.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари