29 Ноември, 2023
0.0261

ШОЈГУ НАРЕДИЛ АПСЕЊЕ НА ВАГНЕРОВЕЦ СРЕДЕ МОСКВА - распад во руската војска, Путин почнал да се занимава со неистомисленици?

Објавено во: Свет 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Долго време се шпекулира дека руската Армија која го носи симболот Z е распарчена од раскол во највисоките чинови. Една од потврдите дека сè не е во најдобар ред меѓу рускиот претседател Владимир Путин и највисоките функционери дојде утринава од Москва, каде беше уапсен еден од водачите на групата Вагнер, Алексеј Слободенјук, а наводно налогот за апсење бил издаден од министерот за одбрана, Сергеј Шојгу.

Видеото од неговото апсење стана вирално и многумина веруваат дека ова апсење покажува дека Путин почнал да се занимава со неистомисленици, а дека и оние кои се на самиот врв на воената хиерархија не се недопирливи.

Неговото апсење наводно го наредил моментално најкритикуваниот член на руската влада - министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Инаку, Слободенјук е вработен и во медиумската група „Патриот“, која ја води мрежата на каналот „Телеграм“ и е позната по критиките на Шојгу, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков и други. Токму тоа на интернет се наведува како причина за апсењето.

„Пропагандистот на Пригожин кој го напаѓа Шојгу на Интернет беше уапсен во Москва од СОБР Росгварди. СОБР се многу лојални на Путин. Дека ова апсење не го извршила ФСБ, како што би очекувале, укажува на внатрешна борба за моќ и недоверба меѓу службениците“, се вели во видеото од апсењето.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008