11 Декември, 2023
0.0228

ШИШЕ ВИСКИ ПРОДАДЕНО ЗА 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА: Посебната етикета је крена цената, колекционерите „полудеа“

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Дванаесет шишиња, вклучувајќи го и она што се продава денес, имаат етикети дизајнирани од италијанскиот сликар Валерио Адами

Шише шкотско виски „Macallan Adami“, кое важи за најбараното во светот, викендов беше продадено за речиси 2,2 милиони фунти (околу 2,5 милиони евра), што е рекорд на аукција за шише вино или жесток пијалок.

„Macallan Adami 1926“ е продаден во аукциската куќа Sotheby's во Лондон, по речиси вистинска „војна“ за време на наддавањето меѓу потенцијалните купувачи преку телефон, како и во самата аукциска куќа, пренесува AP. Само 40 шишиња „Macallan Adami 1926“ беа флаширани во 1986 година по стареење во буриња 60 години.

View this post on Instagram

A post shared by Sotheby's (@sothebys)


Дванаесет шишиња, вклучувајќи го и она што се продаде во саботата, имаат етикети дизајнирани од италијанскиот сликар Валерио Адами. Уште едно шише од истото буре беше продадено од Sotheby's во 2019 година за речиси 1,5 милиони фунти (околу 1,7 милиони евра), што во тоа време беше рекордна цена за шише вино или алкохолни пијалоци досега.

„Macallan 1926“ е вискито кое секој аукционер сака да го продаде и секој колекционер сака да го поседува“, вели Џони Фаул, глобален менаџер за алкохолни пијалоци на аукциската куќа Sotheby's.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ОВА Е УСЛОВ ЗА МИР? Зеленски го потпиша указот, а Лавров објасни се

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДРАМА НА АЕРОДРОМОТ ВО СТОКХОЛМ: Сензори регистрирале мистериозна топлина во авионот, а потоа бил вклучен алармот

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ДОДЕКА РУСИЈА ТЕСТИРА РАКЕТИ, СЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА НОВА ВОЈНА ВО ЕВРОПА: Дали нуклеарната апокалипа се посигурна од климатската?

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење

СРБИНКА ЈАДЕЛА ВО РЕСТОРАН КАДЕ ВЕЧЕРА ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО БЕЛГРАД - ја служел Нусрет лично, а еве како поминала кога го изнел главното јадење