17 Јули, 2024
0.0249

СЕСТРАТА НА КОСТА КЕЧМАНОВИЌ СИ ГИ ТРУЕЛА ПРИЈАТЕЛИТЕ СО ДОМЕСТОС! Нови детали од истрагата за масакрот во „Рибникар“

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Девојче на социјален собир истури хемиско средство за чистење во соковите на другите деца, а потоа го нарече „игра“.

Како и во најцрните филмски приказни, изминативе денови се појавија нови морбидни делови од мозаикот од масакрот во ОУ „Владислав Рибникар“. По обвинението против Владимир и Миљана Кецмановиќ, таткото и мајката на момчето-монструм Коста, кое уби девет другари и чуварот на училиштето, се појавија детали од истрагата против нив. Тие детали се подеднакво страшни иако не се составен дел од обвинението.

Како што неофицијално дознава српски Телеграф, во истрагата против Миљана Кецмановиќ поради индиции за занемарување и злоупотреба на детето, инспекторите пронашле неверојатни информации за помладата сестра на Коста.

ТАА ПРИЗНА СЕ

- На еден собир со други деца им истурала домастос во чашите со сокови. Се завршило среќно бидејќи едно од децата забележало чуден вкус на чашата и ги алармирало родителите. Потоа настанала паника, а кога малите се смириле, откриено е кој е виновникот. Сестрата на момчето убиец признала се и објаснила дека тоа е „детска игра“ - вели информиран извор од истрагата.

Децата и нивните родители ја прифатиле оваа верзија, но ги предупредиле Кецмановиќи.

-Не би било првпат децата да не знаат да разликуваат „игра“ од реални опасности, да помешаат реалност и фикција, но затоа се тука родителите. Нивна должност е да се грижат за воспитувањето на синовите и ќерките, а и за нивното дружење, особено што денес малечките веќе на таа возраст, од девет или десет години, имаат пристап до разни опасни содржини на Интернет, телевизија, и во компјутерски игри - додаде информираниот извор.

Оваа епизода, во која актерот беше сестра на Коста, не е директно поврзана со масакрот, па немаше причина да се вклучи во обвинението против Миљана и Владимир Кечмановиќ. Но, тоа секако навлегува во пошироката слика за односите во тоа семејство.

ДНК НА КУРШУМОТ

- Тие двајца очигледно им дале премногу слобода на децата, па дури и ги охрабрувале да прават некои опасни работи. Како инаку да се објасни дека татко му го однел Коста на вежби за гаѓање, дека ова момче научило да прави молотови коктели, со кои дошло на училиште на 3 мај и дека екстремно лесно ги добил пиштолите на татко му. Таму никој не ни знаел дека малолетниот убиец ја пребарува најморбидната содржина на Интернет, подготвувајќи се за злосторството. Како тоа барем еден месец никој во семејството не забележал дека нивниот син се подготвува за најголемото зло - прашува нашиот соговорник од истрагата.

Обвинението против Миљана Кецмановиќ, мајката на момчето монструм беше покренато на 10 октомври, а беше потврдено пред неколку дена. Таа беше обвинета за кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи и се соочува со затворска казна од две години и шест месеци.

Клучниот доказ против неа е ДНК-трагата пронајдена на една од чаурите, што значи дека во одреден момент го држела куршумот кој подоцна бил испукан во училиштето.

Нејзината неспорна ДНК трага била пронајдена на куршумот од Чехинката Збројев, а чаурата на која била пронајдена во близина на вратата во историјата на училиштето, во која влегол нејзиниот син за да ги застрела соучениците.

Таа добила и забрана за приближување, средба и комуникација со нејзиниот син и била предупредена дека може да и се изрече построга мерка доколку ја прекрши забраната.

Застанала со ќерката на граница

Во средината на јуни Миљана Кечмановиќ се обидела да ја премине границата и да ја напушти Србија. Според медиумите, таа ја однела својата ќерка во Северна Македонија, во Охридското Езеро. Овој настан ги налути не само семејствата на убиените и ранетите деца, туку и јавноста во Србија.

Таа е запрена на граничниот премин Прохор Пчињски и оттаму е вратена бидејќи против неа е поведена истрага, поточно преткривична постапка за да се утврди дали во нејзиното дејствие има елементи на запоставување на детето и злоупотреба.

-По препорака на терапевтот кој разговарал со сестрата на момчето, мајката решила да ја однесе на пат за да се обиде да ја олесни ситуацијата во која се наоѓаат по 3 мај - објавија тогаш медиумите.

Таткото се соочува со 12 години затвор

Вонсудечкиот кривичен совет на Вишиот суд во Белград го потврди обвинението против Владимир Кечмановиќ, таткото на момчето-убиец, но и сопственик на стрелиштето и инструктор за стрелање. Имено, со овој обвинителен акт обвинетиот Владимир Кечмановиќ се товареше за сторено тешко кривично дело против општата безбедност за што му се заканува казна затвор до 12 години, додека обвинетите Р.И и Н.М. по едно кривично дело давање лажен исказ.

Смртоносниот совет на Трамп

Доместос е средство за чистење на површини на база на хлор. Вистински бунт во американската јавност предизвика лудиот предлог на Доналд Трамп оваа алатка да се користи како лек за време на корона.

- Поради овој совет можете да умрете бидејќи кога хлорот ќе дојде во допир со усната шуплина, хранопроводникот, фаринксот и желудникот, го оштетува дигестивниот тракт. Ако количината е поголема, може и да предизвика смрт или многу тешко оштетување на органите и голема и болна траума. Ако доместос се проголта, треба да пиете вода, но не смеете да предизвикувате повраќање бидејќи пареата на хлорот може да доведе до едем на белите дробови - објасни тогаш познат токсиколог.

Можеби ќе ве интересира

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција