29 Февруари, 2024
0.0268

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

Објавено во: Финансии, Свет 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Германскиот канцелар Олаф Шолц и неговиот кабинет ја доведоа Германија во „сериозна национална криза“, изјави за новинарите во саботата Маркус Содер, премиерот на Баварија. Берлин сега тешко може да најде излез од оваа неволја, предупреди политичарот, додавајќи дека „буџетската вонредна состојба“ на владата најверојатно ќе се претвори во уште еден товар за обичните Германци.

Владата најави укинување на контролите на цената на енергенсите до крајот на годинава. Ограничувањата на цените на струјата и гасот беа воведени во 2022 година за да се заштитат домаќинствата и деловните субјекти од зголемувањето на цените на гасот и електричната енергија бидејќи Германија активно го намалува увозот на енергија од Русија, заедно со многу други земји од ЕУ. Мерката беше воведена како одговор на избувнувањето на конфликтот во Украина.

Ограничувањата требаше да останат во сила најмалку до март 2024 година, но Берлин мораше да ги промени своите планови откако германскиот уставен суд го блокираше нејзиниот обид да префрли 60 милијарди евра (66 милијарди американски долари) од фондот за пандемијата „Ковид-19“ на други проекти.

Според Содер, Шолц и неговиот кабинет немаат апсолутно никаков политички план и се „целосно безумни“, рече политичарот, кој ја води и најголемата партија во Баварија, Христијанско-социјалната унија (ЦСУ). „Оваа влада е банкрот“, додаде тој.

Владата е беспомошна

Седер, исто така, го означи прогласувањето на Берлин за „буџетска вонредна состојба“ како знак на „целосна беспомошност“ на владата.

Шефот на Баварија особено ја критикуваше стратегијата на федералната влада во борбата против поскапувањето на енергенсите, што е резултат на откажувањето од руските енергетски испораки само со субвенции. „Идејата за самосубвенционирање на цените на струјата не функционира. Потребна е поинаква енергетска политика. Тоа е суштината на проблемот“, рече тој, барајќи од Берлин конкретно да го поништи затворањето на своите нуклеарни централи.

Сега, укинувањето на ограничувањата за цените на енергијата ќе доведе до високо ниво на неизвесност за економијата и ќе ги зголеми цените на струјата и за граѓаните и за компаниите, предупреди тој.


Можеби ќе ве интересира

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

НАРОДНА БАНКА ПОТТИКНУВА ДОЛГОРОЧНО ШТЕДЕЊЕ - се ослободуваат банките од задолжителна резерва за денарските депозити, еве ги деталите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ОВДЕ СЕ НАЈУБАВИТЕ ПЛАТИ: Но и најмногу се тенчат нервите

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

ТТК БАНКА СО ОДЛУКИ ОД КОИ ИМА ЗА СИТЕ - за акционерите дивиденди, за менаџментот и вработените награди, а ќе зајакне и капиталот на банката

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ СО ПОДЕМИ И ПАДОВИ - се чека извештајот на ФЕД, паѓаат и цените на нафтата и златото

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

ПРОФЕСОРИТЕ САШО ЌОСЕВ И ВЛАДИМИР ФИЛИПОВСКИ ДОБИЈА И ТРЕТ МАНДАТ - уште четири години ќе бидат во Надзорен на Стопанска банка Скопје

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ СО ВАЖНА ОДЛУКА - 40 милиони евра нема да одат за дивиденда, туку за развој на банката

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ПРОСЕЧНА ПЛАТА НЕ ЗЕМААТ НИ 50 ОТСТО ОД ВРАБОТЕНИТЕ – недостигот на работници ги зголемува платите, но дали се доволни?

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ДИОМИДИС НИКОЛЕТОПУЛОС: НАМАЛУВАЊЕТО НА КАМАТНИТЕ СТАПКИ ЌЕ ПОТТИКНЕ НОВИ ИНВЕСТИЦИИ, еве какви се очекувањaтa на Генералниот директор на Стопанска банка

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари