23 Јуни, 2024
0.0527

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

Објавено во: Балкан 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Дека градот Чачак станува еден од најголемите економски центри во Србија, потврдуваат и дополнителните странски инвестиции кои пристигнуваат во градот на Морава.

Во вторник ќе биде поставен камен-темелникот за изградба на голема германска фабрика која работи во секторот метална индустрија и има капацитети за производство на делови за автомобилската индустрија во Германија и Чешка, а ќе биде лоцирана во индустрискиот зона во Прељина.

- Во првата фаза фабриката ќе вработи околу 300 работници, а потоа уште 500. Девет инженери на таа компанија веќе работат во Чачак. Ова е одлична вест за нашиот град. Во договорот ќе биде прецизирано дека во последната фаза ќе бидат вработени до 800 работници на 60.000 метри квадратни производствен простор, на 11 хектари, изјави градоначалникот на Чачак, Милун Тодоровиќ.

Тој посочува дека од вкупно 800 вработени кои ќе се вработат во оваа германска компанија, околу 80 отсто од вработените ќе бидат со високо образование.

- Со оваа компанија сме во преговори повеќе од две години, а пред се благодарение на добрите економски параметри на оваа фабрика, што подразбира трајни договори со најпознатите светски брендови. Поради нашите кадри од Техничкиот факултет, но и од средните училишта во градот, пред се од Техничкото и машинското и сообраќајните училишта, го избраа Чачак - рече Тодоровиќ.

Во моментов, Чачак е исклучително добро позициониран на картата не само на Србија, туку и на целиот Балкан, бидејќи стана една од најголемите раскрсници на патниот и наскоро авиосообраќај кога се гради карго терминалот на аеродромот „Морава“.

- Во нашиот град моментално има околу 40.000 вработени и околу 3.000 невработени. Единственото нешто од што се плашиме во иднина е сериозен недостиг на работна сила. Веќе доаѓаат многу работници од други земји - рече Тодоровиќ.

Можеби ќе ве интересира

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми