25 Април, 2024
0.0365

СЕ ЗАКАНУВА ЛИ ЦЕЛОСЕН КОЛАПС: Уште 186 американски банки се пред пропаѓање

Објавено во: Економија 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

По падот на банката на Силиконската долина (СВБ), американските економистите посочуваат дека уште 186 американски банки се соочени со банкрот - објави The Wall Street Journal.

И тој истакна: „СВБ пропадна откако зголемените каматни стапки ја намалија вредноста на нејзиниот имот, а загрижените клиенти ги повлекоа неосигурените депозити. Во една нова студија, економистите наведуваат дека идентификувале 186 банки кои би можеле да бидат изложени на слични ризици“.

Авторите на написот се повикаа на студија на економисти објавена на Social Science Research Network во која тие ги пресметаа загубите на банките условени од каматната политика на Федералните резерви (американската централна банка).

Банката на Силиконската долина банкротираше за помалку од два дена. Откако изврши неуспешна операција со хартии од вредност, штедачите почнаа наеднаш да повлекуваат средства од нивните сметки.

По продажбата на нејзината британска подружница, акциите на американските банки почнаа да губат позиции. Така, хартиите од вредност на Western Alliance паднаа за повеќе од 44 отсто, а на First Republic Bank речиси за 59 отсто.

Акциите на банките PacWest, Zions и UMB Financial паднаа за 20,7-27,5 проценти.

Американските власти наводно не ја разгледуваат можноста за купување на SVB во стечај. Според министерот за финансии Џенет Јелен, сегашната ситуација е различна од финансиската криза од 2008 година, кога владата спаси многу банки за да ја заштити економијата на земјата.

Студија на Мрежата за истражување на општествени науки сугерира дека 186 американски банки би можеле да пропаднат ако половина од нивните штедачи одеднаш ги повлечат своите средства. Истражувачите формулираа шпекулативно сценарио во кое секоја банка доживеа голем број клиенти и заклучија дека американската Федерална агенција за осигурување на депозити (FDIC) ќе остане без пари.

Студијата беше објавена набргу по колапсот на банката во Силиконската долина (SVB), најлошото неуспех на американска финансиска институција од 2008 година, пренесува „Правда.рс“.

„Нашите пресметки сугерираат дека овие банки се секако изложени на потенцијален ризик од неуспех поради бегство на клиентите, отсуство на друга владина интервенција или докапитализација“, пишуваат економистите.

Дури и ако само половина од штедачите, чии депозити не се осигурани, одлучат да се повлечат, речиси 190 банки се изложени на потенцијалниот ризик од измама на осигурените штедачи, со потенцијално 300 милијарди долари осигурени депозити во ризик, се вели во резимето на студијата.


Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?