10 Јуни, 2023
0.0226

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Објавено во: Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

На романско тло имаше земјотрес, при што се стресе и Србија. 

Станува збор за земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала кој денеска ја погоди Романија. Епицентарот на потресот бил на 16,9 километри северозападно од градот Таргу Жију, на длабочина од 15 километри.

Денеска имало и неколку послаби земјотреси и тоа во Бор и Мајданпек. 

И во февруари исто така земјотрес кој ја стресе Романија ја затресе и Србија. 

За викендов смртоносен земјотрес имаше во Еквадор. 

Можеби ќе ве интересира

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози