29 Ноември, 2023
0.0277

СЕ СТРАВУВА ЗА ПОВЕЌЕ ЖРТВИ: Силен земјотрес погоди две држави

Објавено во: Свет 31 Јануари, 2018

Добивај вести на Viber

Силен земјотрес со јачина од 6,1 степени, ги погоди Пакистан и Авганистан, при што загина едно девојче, а пет лица се повредени. 

Тие се повредени откако се урнале покривите на повеќе куќи во село во пакистанската провинција Балучистан, потврди локалниот официјален претставник, Изат Назир. 

Епицентарот на земјотресот бил регистриран во североисточниот дел на Авганистан, во близина на границата со Пакистан, на длабочина од 191,2 километар.

Властите сè уште ја проценуваат штетата во Балучистан. На локалните телевизиски станици беа објавени снимки од тоа како Пакистанците ги напуштаат своите работни места, домови и училишта.

Земјотресот се почувствувал и во главните градови на Авганистан и Пакистан, Кабул и Исламабад. Заега нема извештаи за можна штета или жртви во Авганистан. Потресот бил почувствуван и во Њу Делхи, главниот град на Индија, како и индискиот дел од Кашмир.

Во земјотрес со јачина од 7,6 степени  во 2005 година во Пакистан и Кашмир загинаа илјадници луѓе, потсетуваат светските агенции.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008