28 Септември, 2020
0.0282

Се распродале становите во Охрид: По 1.500 евра за квадрат во зградата на Усеини

Објавено во: Економија 16 Септември, 2020

По 1.500 евра за метар квадратен плаќале граѓани за станови во Охрид оваа година. Според нашите информации за толку се продавале становите во зградата за која се зане дека е поврзана со Нефи Усеини, советникот во општина Охрид за кој јавноста доста знае, а е добро познат и во Охрид. Тој е сопственик на фирмата Нефи ИК.

Од Агенциите за недвижнини во овој град за Фактор велат дека годинава имало јагма за станови во градот. Со оглед на тоа што понудата е помала, а имало голема побарувачка цените отишле нагоре. Агенти за продажба велат дека становите се продавале за 1.300 - 1.400 евра за квадрат. Ова е навистина висока цена, каква не е регистрирана ниту во центарот на Скопје каде недвижнините се доста поскапи со години.

„Уште има станови за продажба, но оваа година навистина имаше доста голема побарувачка. Всушност можеби инересот е сличен како лани, но ние очекувавме многу помалку поради корона кризата, па сега сме изненадени од побарувачката. Точно е дека во некои нови згради цената на метар квадратен стасуваше и до 1.400 евра за квадрат, велат за Фактор од охридска агенција за недвижнини.

Според регистарот на цени и закупи на Агенцијата за катастар во вториот квартал изнесува 43.772 денари или 711 евра. Сепак ова е просечна цена. Таа е за 20 евра повисока годинава споредно со истиот период лани. Но, ова е значајно повисоко од периодот од пред две години или вториот квартал во 2018 година кога просечната цена на квадратот изнесувал 38.338 денари.

Според податоците во второто тромесечје во Охрид регистрирани се 144 трансакции со недвижнини, додека во првиот квартал биле направени 203 трансакции или вкупно 347. 

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Продаваат флаширана вода и прават приходи во милиони евра! Кои се тие?

Продаваат флаширана вода и прават приходи во милиони евра! Кои се тие?

Викенд без ДДВ: За поврат на цел данок треба да купите компјутер или некој домашен производ

Викенд без ДДВ: За поврат на цел данок треба да купите компјутер или некој домашен производ

ЗА ГАЗДИТЕ ШТО ЌЕ ЗЕМАТ СУБВЕНЦИИ, А НЕМА ДА ДАДАТ ПЛАТА - кривична пријава веднаш, казната ќе биде затвор

ЗА ГАЗДИТЕ ШТО ЌЕ ЗЕМАТ СУБВЕНЦИИ, А НЕМА ДА ДАДАТ ПЛАТА - кривична пријава веднаш, казната ќе биде затвор

Заев најави намалување на администрацијата, но на оглас се јавуваат по десетмина за едно место

Заев најави намалување на администрацијата, но на оглас се јавуваат по десетмина за едно место

За викендот без ДДВ може да потрошите најмногу 30.000 денари

За викендот без ДДВ може да потрошите најмногу 30.000 денари

ДДВ ќе се плаќа седум дена по поднесување на пријавата

ДДВ ќе се плаќа седум дена по поднесување на пријавата

Сите мерки од четвртиот пакет: Кој во која категорија спаѓа?

Сите мерки од четвртиот пакет: Кој во која категорија спаѓа?

Мицкоски: Четвртиот пакет мерки ќе ја продлабочи кризата - економијата пропаѓа

Мицкоски: Четвртиот пакет мерки ќе ја продлабочи кризата - економијата пропаѓа

Третина од антикризниот пакет е од буџетот: Македонија ќе позајмува пари

Третина од антикризниот пакет е од буџетот: Македонија ќе позајмува пари