21 Септември, 2023
0.0255

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Објавено во: Свет 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Беспилотно летало погоди станбена зграда во јужниот руски град Воронеж, што истражителите го нарекоа „терористички чин“ во интерес на Украина, што го натера регионалниот гувернер да прогласи вонредна состојба. Три лица се полесно повредени од скршено стакло, но не им требаше болничко лекување, изјави гувернерот на регионот Александар Гушев.

Рускиот државен истражен комитет, кој се занимава со тешки злосторства, соопшти дека отворил кривична постапка против „лица кои дејствуваат во интерес на воено-политичкото раководство на Украина“. Немаше официјална реакција од Украина, која не ги коментира наводните воени операции на руска територија.

Се почести напади во Русија

Нападите со беспилотни летала во Русија стануваат се почести, но во области поблиску до Украина. Воронеж има повеќе од милион жители и се наоѓа на околу 180 километри од украинската граница. Одекна жестока експлозија. Врескав. А водоинсталатерот што ми го средуваше одводот го виде тоа, викаше дека тоа е дрон“, рече сведокот.

Инспекторите соопштија дека е направена штета на станбена зграда, чија фасада е делумно уништена.

Минатиот месец Русија ја обвини Украина дека лансирала две беспилотни летала во Кремљ, како што рече, со обид за атентат на претседателот Владимир Путин. Киев негираше вмешаност во инцидентот.

На 30 мај Русија соопшти дека соборила или пренасочила осум украински беспилотни летала во напад на неколку населби во Москва. Советникот на украинскиот претседател негираше дека Киев е директно вмешан, но рече дека „со задоволство ги гледа настаните“ и предвидува уште такви напади.

Индекс.хр

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)