02 Декември, 2022
0.0256

СЕ ПОЈАВИ ТАЈНА ПРЕПИСКА: Еве како Звицер и уапсениот Вујотиќ планирале ликвидација на Вукотиќ

Објавено во: Балкан 27 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Лидерот на кавачкиот клан Радоје Звицер и Милан Вујотиќ, кој беше уапсен во Турција, повеќе од една година планирале ликвидација на Јован Вукотиќ.

Двајцата се наоѓаат во обвинението на црногорското обвинителство како организатори на криминална група која планирала да го ликвидира водачот на кланот Шкалјар додека бил во притвор во Црна Гора, до јули минатата година. Да потсетиме, веднаш штом беше пуштен од притвор, на Вукотиќ му се губи секаква трага до неговото ликвидирање на 8 септември во Истанбул.

Пресретнатата скај комуникација меѓу Звицер и Вујотиќ е еден од клучните докази на обвинителството. Според него, произлегува дека нивниот план бил да го убијат Вукотиќ кога тој излегол од прозорецот на притворската ќелија. Планот Б бил затворскиот чувар, кој бил уапсен, да ја затвори портата на просторот за пешачење во Истражниот затвор и да го спречи можното бегство на Вукотиќ, кој би бил убиен од воздух со дронови наполнети со експлозив.

Според извештаите, во март 2020 година, Звицер испратил фотографија од скица на која се гледа локацијата на објектот во кој Вукотиќ бил во притвор до групата на скајп во која биле, заедно со порака со следнава содржина:

- Задолжително е да се палат фалсификати на спротивната страна. Ако избегаш со автомобил, треба да го запалиш таму и не знам како понатаму - а потоа пораката: - Го палиме автомобилот на излезот од Спуз и тоа ќе ја води полицијата - изјавил тој.

Меѓутоа, бидејќи планот не се реализирал, водачите на групата станале нервозни.

- Нема повеќе одложување од една секунда - напиша Вујотиќ, а потоа заедно со Звицер ги критикува со пораки:

- Немате самодоверба“ „Немате верба во себе... тоа е најголемиот проблем овде“...

Претходно, Вујотиќ им кажа на членовите на групата дека треба да се смисли штанд на кој ќе биде поставено оружјето и од кое ќе пука во Вукотиќ кога ќе излезе низ прозорецот.

- Мора да смислиш штанд или некаква рампа на која ќе се качиш за да го гаѓаш. Нацртајте, сфатете како да се маскирате... но мораме да го фрлиме преку оградата.

Прислушуваната комуникација покажува дека Звицер и Вујотиќ биле нервозни што Вукотиќ се уште не бил убиен.

Звицер: Немате верба во себе, тоа е најголемиот проблем овде

Вујотиќ: Немате самодоверба!!!

Звицер: Премногу луѓе се вмешани во сето ова а вие барате повеќе... синоќа легнавме со столар, се будиме со заварувач. Мора да бидете одлучни и смирени. Треба да испратите по еден куршум. Смирете се малку, Господ да ве благослови. Се однесувате како да ве туркаме во оган. Кој вели дека е лесно, затоа сте дошли, двајца од најдобрите да го одерат, нема ништо што не сте направиле, три пати потешко од тоа“.

Вујотиќ потоа им испраќа порака на другите членови на групата:

-Никого не туркаме и нема. Кратко и јасно. Кој сака да работи нека оди на канал да договори нека заврши, држачите. Нека го пукаат наутро. Не е лесно, тешко е. Но, сега самодоверба, а не темни очи“.

Целата комуникација, како што наведуваат од црногорското обвинителство, од затвор ја следел Слободан Кашчелан, кој наводно испратил кратка порака: - Влезете и убијтего тоа го***!, се вели во телефонската порака од тој жител на Котор, испратена во разговор група формирана од водачите на криминалната организација Радоје Звицер и Милан Вујотиќ.

- Специјалното обвинителство собра докази кои укажуваат дека во 2020 година бегалците Звицер и Вујотиќ формирале група која, меѓу другото, требало да го ликвидира Вукотиќ, кој потоа бил однесен во Истражниот затвор откако српските власти во февруари го екстрадирале во Црна Гора на 8 февруари 2020 година, каде што се спротивстави . Него го гонеа поради сомнение дека пукал во Тамара Звичер, сопругата на Радој Звицер и членовите на кавачкиот клан, Војин Ступар и Милош Радоњиќ - објавија црногорските медиуми.

Истрагата утврдила дека Вукотиќ не пукал во споменатите цели бидејќи во моментот на нападот врз нив бил во странство.

Сепак, трансферот на Вукотиќ во Црна Гора „кавијаните“ го гледаа како шанса да ги елиминираат своите ривали, па за краток период направија план за ликвидација. Слободан Кашчелан и Ратко Живковиќ беа идентификувани како членови на групата што учествуваше во него. Уапсен е и Радоје Живковиќ, кој наводно платил 1,5 милиони евра за убиството на Вукотиќ.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ