29 Септември, 2023
0.0261

СЕ ОГЛАСИ ВУЈКОТО НА НАДАЛ: Новак никогаш нема да го сакаат како Рафа и Роџер

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека е најдобар.

Србинот ја расчисти конкуренцијата и го освои Мелбурн, се израмни со Рафаел Надал со 22 Грен слемови, но и ја фрли ракавицата за Ролан Гарос.

Честитки стигнуваат од сите страни, нема кој не е воодушевен од Ѓоковиќ, но има и такви што се љубоморни, искрено, ги има малку, како Тони Надал. Вујкото на Рафа по којзнае кој пат повтори дека Ѓоковиќ никогаш нема да биде сакан како Федерер и Надал.

„Мислам дека проблемот е што Ѓоковиќ пристигна во тенисот кога веќе имаше јасно ривалство меѓу Федерер и Надал. Мислам дека никогаш не успеал да биде сакан како тие двајца, а неговото однесување на моменти било „комплицирано“. Имаме добри односи, мислам дека тој е голем шампион, но - има луѓе кои ги сакаат Рафаел, Роџер и Новак. Исто така, нема некој што не го сака Федерер, ретко кој не го сака Надал, а веројатно повеќето се против Ѓоковиќ. Но, не можам точно да кажам“, изјави Тони Надал во интервју за „Венити фер“.

Сепак, кога станува збор за спортски причини за титулата најдобар тенисер на сите времиња, Тони Надал му даде признание на Србинот.

- Очигледно е дека Ѓоковиќ е во најдобра позиција бидејќи игра на највисоко ниво и нема физички проблеми, го гледам како фаворит за освојување на Вимблдон. Но, работите во спортот се менуваат од ден на ден, има работи кои можат да ве натераат да се предомислите... Секој од нив може да биде најдобар“, изјави Тони Надал.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

ЛИДЛ ГО ИСФРЛА ЦЕЛОТО МЕСО ОД АСОРТИМАНОТ: Еве ги деталите и што значи тоа

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

Крвави 12 часа во Шведска: 3 лица загинаа во улична војна на бандите, премиерот бара помош од армијата

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

ШВЕДСКА - ДИВ ЗАПАД, КРВАВА ВОЈНА МЕЃУ БАНДИТЕ: Премиерот бара помош од војската

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

БОМБАШ САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ НА ВЕРСКИ СОБИР, 52 ЛУЃЕ ЗАГИНАА: Во напад во Пакистан има и над 50 повредени

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

ИЗНАЈМУВАЊЕТО СТАНОВИ НА НЕКОЛКУ ДЕНА СТАНУВА ЛУКСУЗ: Еве каква промена воведе Њујорк, не се први

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат