23 Јули, 2024
0.0252

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

Објавено во: Финансии 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Американскиот производител на чипови Nvidia го симна од тронот технолошкиот гигант Мајкрософт, само неколку дена откако го престигна Apple.

Акциите на Nvidia се зголемија за речиси 173 проценти досега оваа година

Американскиот производител на чипови Nvidia стана највредната компанија во светот, откако нејзините акции се зголемија за 3,5 отсто на 135,60 долари, зголемувајќи ја нејзината пазарна вредност на 3,33 милијарди долари.

Така, компанијата го симна од тронот технолошкиот гигант Мајкрософт, само неколку дена откако го престигна Apple и стана втора највредна компанија, пишува Ројтерс.

Пазарната вредност на Мајкрософт е 3,32 милијарди долари, откако неговите акции паднаа за 0,2 отсто.

Паднаа и акциите на Apple, но за 1,3 отсто и влијаеше на вредноста на компанијата да биде 3.270 милијарди долари.

Акциите на Nvidia се зголемија за речиси 173 отсто досега оваа година, во споредба со растот на акциите на Microsoft од 19 отсто.

Скокот ги подигна акциите на Nvidia на рекордно високо ниво и ја зголеми нејзината пазарна вредност за 103 милијарди долари.

Nvidia има повеќе од 80 отсто удел на пазарот на чипови со вештачка интелигенција.

Nvidia е лидер на акциите на Magnificent Seven на технолошкиот гигант кои испорачаа најголем дел од приносите на берзата откако лудилото со вештачка интелигенција го надмина Вол Стрит минатата година. Акциите на компанијата се зголемија за приближно 175 проценти за годината и беа најдобриот S&P 500 индекс во 2023 година.

Соборувањето на Мајкрософт од страна на компанијата предводена од Џенсен Хуанг доаѓа додека најистакнатите технолошки компании на Вол Стрит се борат за посакуваното прво место. Apple стана највредната американска компанија на 13 јуни бидејќи најавите објавени на годишната светска конференција за програмери, вклучително и генеративни функции за вештачка интелигенција за iPhone, ги зголемија акциите. Пазарната капитализација на производителот на iPhone падна под онаа на Microsoft само еден ден подоцна.

Nvidia ја заврши поделбата на акциите 10 за 1 на 7 јуни. Производителот на чипови објави уште еден квартал со успех минатиот месец, забележувајќи зголемување на приходите од 262 отсто и зголемување на профитот од 462 проценти од година во година.

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА ПЛАТАТА - просекот надминува 40 илјади денари

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДУРИ 45 ГОДИНИ СТАЖ ЗА ПЕНЗИЈА ОД САМО 1.200 ЕВРА: Зошто пензиите се ниски во Германија?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

ДОНЕСУВААТ ДОБРА ЗАРАБОТКА: Кои се најпопуларните сезонски работни места?

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

КОЛКУ Е БОГАТА КАМАЛА ХАРИС, НОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА САД? „Има многу пари, но можеше да биде уште побогата доколку попаметно инвестираше“

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

СЕ ОГЛАСИ НЛБ ЗА КРЕВАЊЕТО НА ПОНУДАТА ЗА АКВИЗИЦИЈА НА АДИКО БАНКА - влезот на хрватскиот пазар би бил корисен за клиентите

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

Димитриеска Кочоска најавува одземање на лиценца за приредување игри на среќа на две друштва, еве што кажа за штетите врз буџетот

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

КОЛКУ ЧИНИ ОДМОРОТ ВО ЗЕМЈИТЕ КАДЕ МАКЕДОНЦИТЕ НАЈЧЕСТО ОДАТ? Албанија е најевтина

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

ЗА ОСТАВЕН ПЕШКИР НА ПЛАЖА, КАЗНИТЕ СЕ ПРЕСОЛЕНИ: Еве каде во околината ова се казнува

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници

УЈП најави исплата на повратот на ДДВ, но и инспекциска контрола кај дел од даночните обврзници