20 Мај, 2024
0.0301

„СЕ ГЛЕДАМЕ ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ДОДЕКА НЕ ПОБЕДИМЕ“: Ковачевски рече дека се надевале на подобри резултати

Објавено во: Македонија 24 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Вечерва на прес конференција, лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски им се заблагодари на граѓаните што гласаа во првиот круг. Како што рече, задоволен е што гласањето поминало во мирна и демократска атмосфера.

„Се надевавме на подобри резултати но јасно е дека луѓето не казнија и тоа го прифаќаме. Денес е тежок удар за европската перспектива на Македонија. Не е доцна да се смени правецот. Нема да се откажеме од европската иднина, имаме уште две недели да ја испратима пораката до секој град, село, куќа, човек, дека единствениот начин за промена е европската интеграција на земјата. Знаеме дека луѓето се уморни од европскиот пат, знаеме дека многумина сметаат дека Европската унија не ги одржала своите ветувања, но нема друга опција освен земјата да биде дел од ЕУ и не постои друг пат освен интеграцијата, време е да ги ставиме на страна сите разлики и да се обединиме зад идејата за европска иднина“, рече Ковачевски.

Тој додаде дека ако ја пропуштиме шансата ќе треба далеку повеќе време да ја вратиме земјата на вистински пат. 

„Знам дека поддржувачите се разочарани. Но, имаме две недели, ќе бидам на терен секој ден со вас, сите тука кои се до мене ќе бидат на терен секој ден. Ќе работиме да ја добиеме подршката за европска Македонија и нема да се откаежеме и да ги наведнеме главите. Ќе се бориме додека не победиме“ рече тој.

Ковачевски му упати и порака на Пендаровски. 

„Ова е наша заедничка борба, ќе се боиме заедно рамо до рамо, ова е најважната битка за македонската иднина. Борбата за европска Македонија продолжува и на 8 мај, во вториот круг на претседателските и парламентарните избори. Се гледаме за две недели! Да живее европска Македонија“, рече тој.


Можеби ќе ве интересира

ЗА ТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ СО НОЖ СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ГО УБИЕ СОПСТВЕНИОТ ТАТКО - притвор за насилник од Раштани кому ова не му било прв пат

ЗА ТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ СО НОЖ СЕ ЗАКАНУВАЛ ДЕКА ЌЕ ГО УБИЕ СОПСТВЕНИОТ ТАТКО - притвор за насилник од Раштани кому ова не му било прв пат

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје