05 Март, 2024
0.0231

Samsung, во соработка со наградуваниот режисер Чарли Кауфман, го претставува врвното искуство со Galaxy камерата

Објавено во: Мои пари 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Во кампањата Filmed#withGalaxy, познатиот филмски режисер ја користи премиум функцијата на Galaxy - Nightography

Компанијата Samsung Electronics објави дека соработува со сценаристот и режисер Чарли Кауфман, добитник на Оскар, за да покаже дека секој може да снима и споделува спектакуларни филмови со најсовремената Galaxy камера.

Најпознат по „Бесконечниот сјај на безгрешниот ум“ и „Синекдоха, Њујорк“, Кауфман ги користи можностите за снимање на Galaxy S22 Ultra за да создаде краток уметнички филм со прекрасни, кристално чисти детали. Филмот, наречен „Чакали и свитоци“, е заснован на песна на Ева Х. Ноќната функција на моделот Galaxy S22 Ultra му овозможи на познатиот директор на фотографија Чејс Ирвин успешно да ги долови легендарните ноќни сцени на Њујорк и на тој начин да им го претстави градот на гледачите како да се таму. Кауфман откри дека снимањето на Galaxyуредот е „успешен пристап“ кон снимањето на филмот и дека е многу задоволен од конечниот резултат, додавајќи дека „... крајниот производ е прекрасен“.

Ова партнерство е дел од кампањата #Galaxydevice, која ги поканува филмаџиите со визија да покажат дека серијата Galaxy S е совршена алатка за споделување приказни со светот. Во октомври 2021 година, познатиот британски режисер, Џо Рајт ја искористи ултра-широката леќа од 13 мм на Galaxy S21 Ultra за да го снима својот краток филм „Принцезата и Бибернос“. Сè попопуларниот кинески режисер Ша Мо го искористи Galaxy S21 Ultra еден месец подоцна за да ги снима визуелно спектакуларните „Деца од Рајот“.

Каде да го видите филмот Чакали и свитоци 

„Чакали и свитоци“ ќе бидат прикажани исклучиво на павилјонот Galaxy Experience Space во Сан Франциско, како дел од настанот Galaxy Unpacked на 1-ви февруари. Кауфман, исто така, подоцна ќе го претстави филмот во Њујорк.

Samsung ќе продолжи да поставува високи стандарди за искуството со паметни телефони на настанот Galaxy Unpacked, со карактеристики на камерата што ги прикажуваат најновите иновации на Galaxy.

Останете со најавите, трејлерите и новостите за настанот The Jackals and the Scrolls и Galaxy Unpacked 2023 на страницата https://samsungmobilepress.com/

За Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung го инспирира светот и ја обликува иднината со трансформативни идеи и технологии. Компанијата го редефинира светот на телевизори, паметни телефони, уреди за носење, таблети, дигитални уреди, мрежни системи и меморија, LSI системи, кастинг и LED решенија. За најновите вести, посетете ја прес-салата на Samsung на http://news.samsung.com.

* ПР - објава

Можеби ќе ве интересира

Промоција на изданието „Костимот во Македонија од појавата на фотографијата до денес“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ

Промоција на изданието „Костимот во Македонија од појавата на фотографијата до денес“ од Зорка Тодорова-Младеновиќ

Македонија2025 доделува стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

Македонија2025 доделува стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

ПРОДОЛЖУВА ОТКРИВАЊЕТО НА ШП-АРТ-УМЕТНОСТА – Шпаркасе Банка со завршна хуманитарна аукција на сликарски дела

ПРОДОЛЖУВА ОТКРИВАЊЕТО НА ШП-АРТ-УМЕТНОСТА – Шпаркасе Банка со завршна хуманитарна аукција на сликарски дела

КАМ петта година по ред е прогласен за маркет чии производи се со најдобар квалитет во Македонија

КАМ петта година по ред е прогласен за маркет чии производи се со најдобар квалитет во Македонија

СН Осигурителен Брокер АД Битола ја исплати годишната камата од 6 отсто на имателите на корпоративна обврзница

СН Осигурителен Брокер АД Битола ја исплати годишната камата од 6 отсто на имателите на корпоративна обврзница

Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата

Солидни оперативни резултати со исклучителен обем на продажба и зголемена прилагодена ЕБИТДА во услови на намалени меѓународни цени на горивата

Со NLB Smart POS, мобилниот телефон станува ПОС терминал Нова услуга на НЛБ Банка

Со NLB Smart POS, мобилниот телефон станува ПОС терминал Нова услуга на НЛБ Банка

Средствата за субвенциониран оброк ќе се исплаќаат на неделна основа

Средствата за субвенциониран оброк ќе се исплаќаат на неделна основа

ФЕВРУАРИ СУПЕР ДОБИТЕН ЗА ИГРАЧИТЕ НА ВЛТ: ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА ИМ ИСПЛАТИ НА ИГРАЧИТЕ НЕВЕРОЈАТНИ 70 МИЛИОНИ

ФЕВРУАРИ СУПЕР ДОБИТЕН ЗА ИГРАЧИТЕ НА ВЛТ: ВИДЕОЛОТАРИЈА КАСИНОС АВСТРИЈА ИМ ИСПЛАТИ НА ИГРАЧИТЕ НЕВЕРОЈАТНИ 70 МИЛИОНИ