25 Април, 2024
0.0275

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Објавено во: Свет 03 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Двајца Јапонци и еден Британец се единствените луѓе во светот кои можат да патуваат без пасош.

Кога патувате во друга земја, најважното нешто што треба да го носите е пасошот, барем за повеќето луѓе во светот. Имено, има три лица на кои ова правило не важи, односно не им треба пасош за да патуваат никаде во светот. Станува збор за кралот Чарлс III од Обединетото Кралство, императорот Нарухито од Јапонија и царицата Масако. Пред кралот Чарлс III. таа привилегија ја имаше кралицата Елизабета Втора, која Чарлс ја наследи на тронот откако почина најдолговечната британска кралица на 8 септември 2022 година.

Значи, овој исклучок важи само за кралот (или кралицата) на Обединетото Кралство, а не и за другите членови на кралското семејство. Ова важи и за сопругата на кралот Чарлс, кралицата Камила, која треба да има дипломатски пасош со себе. Што се однесува до Јапонија, на 10 мај 1971 година, според CNBC TV18, јапонското министерство издаде документ во кој се наведува дека би било крајно несоодветно да се издава пасош за император или царица. Во документот, исто така, се додава дека би било крајно несоодветно царот да се подложи на процедури за имиграција или виза користејќи пасош како обичен граѓанин. Исто така, ваквото право важи само за императорот и царицата, додека дипломатски пасоши се издаваат на други членови на царското семејство, вклучувајќи ги и престолонаследникот и принцезата.

Кога ќе пристигнат во која било земја, императорот и царицата на Јапонија треба само да приложат документ од локалното министерство, кое ја известува земјата однапред за нивното пристигнување. Во случајот со кралот Чарлс III, таа должност му е доверена на неговиот личен секретар, Сер Клајв Алдертон, кој е еден од најдоверливите и најомилените советници на кралот и кралицата Камила од 2006 година, една година откако се венчаа.

Интересно, најмоќниот пасош во светот е токму јапонскиот, со сингапурскиот и јужнокорејскиот пасош блиску до врвот.


Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница