18 Јули, 2024
0.0296

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Објавено во: Балкан 21 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Врв на топлотниот бран се очекува денеска, а можни се температури и до 40 °C. Дополнително, продолжува приливот на сахарски песок во нашиот регион.

Поголеми количества сахарски песок во воздухот се забележани во Макарска во соседна Хрватска, како што покажуваат фотографиите.

За тоа што воздухот е облачен и има жолтеникав сјај придонесува и сахарскиот песок.

Жолтеникавиот сјај на небото е последица на присуството на сахарски песок во горните слоеви на атмосферата“, објасни хрватскиот метеоролог Бојан Липовшќак.

А страницата Неверин сподели неколку фотографии на кои се гледа дека воздухот е прилично облачен.

„Египетска атмосфера сè уште над Хрватска“, наведуваат во соопштението.

Зошто песокот Сахара доаѓа кај нас?„Транспортот на сахарска прашина преку Медитеранот во Европа не е невообичаен. Набљудувањата покажуваат зголемување на интензитетот и зачестеноста на овие настани за некои делови од Европа во последниве години, нагласувајќи ја важноста да продолжиме да ја следиме нашата атмосфера за да разбереме како квалитетот на воздухот може да се промени како одговор на овие епизоди“, рече постар научник Марк од CAMS. Парингтон.

Eumetsat наведува дека честичките од сахарска прашина се креваат во атмосферата со површински налети на ветерот и може да се транспортираат и наталожат илјадници километри подалеку.

Влијание врз здравјето

Најновите прогнози на CAMS открија дека сахарската прашина значително влијаела на квалитетот на воздухот во Југоисточна Европа и Источниот Медитеран, а најголемо влошување на квалитетот на воздухот е забележано во Бугарија, Кипар и Грција.

Карипската агенција за јавно здравје (CARPHA) претходно пишуваше за здравствените ефекти на сахарските песоци, повикувајќи ги луѓето да се заштитат од штетните здравствени ефекти на облаците од сахарска прашина.

„Сахарската прашина го влошува квалитетот на воздухот и го зголемува нивото на честички во воздухот. Ова може да биде опасно, особено за малите деца, постарите возрасни и лицата со белодробни заболувања и хронични кардиопулмонални заболувања“, објасни др. Џој Сент Џон, извршен директор на CARPHA додаде: „Сахарската прашина, исто така, може да ги влоши здравствените симптоми на оние кои страдаат од астма, алергии и хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ).

Како да се заштитите?

За да се заштитите од штетното влијание на сахарската прашина, препорачливо е да преземете одредени заштитни мерки. Како општо правило, ако се најдете во бура од прашина, следете ги препораките кои важат и за ситуации кога квалитетот на воздухот е лош.

Останете внатре колку што е можно повеќе и носете маска за прав кога сте надвор. При првите знаци на отежнато дишење, веднаш побарајте стручна медицинска помош.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор