10 Јуни, 2023
0.0251

Руските сили убиле Американец во Бахмут

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Дезертерот на специјалните сили „SEAL“, Даниел Свифт, загинал во борбите за Бахмут во Украина, потврди САД. Го убиле руските сили. 

Од 2019 година, Даниел Свифт има статус на дезертер, односно припадник на вооружените сили на САД кој отсуствува без дозвола. Најмалку осум Американци загинаа во Украина од почетокот на инвазијата.

Британскaтa телевизија „Скај њуз“ прикажа извештај од Бахмут на кој се гледа како украинските вооружени сили кријат тенкови и пешадиски борбени возила зад и меѓу станбените згради.

Неуспешните обиди на групата Вагнер да го освои градот Бахмут во Украина, доведоа до фактот дека нејзиниот основач Евгениј Пригожин го загуби својот авторитет кај рускиот претседател Владимир Путин. Борбата за освојување на Бахмут трае со месеци.

Можеби ќе ве интересира

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки