10 Јуни, 2023
0.0237

Русија тврди дека го зазела Мариупол

Објавено во: Свет 21 Април, 2022

Добивај вести на Viber

Русија тврди дека го зазела украинскиот град Мариупол. 

Рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да не ја напаѓаат фабриката за челик Азовстал, која е последната база на отпорот на украинските борци во Мариупол. Се смета дека таму има 2.000 украински борци. Наместо тоа, тој им порача херметички да ја запечатат областа, додавајќи дека Русија веќе има контрола врз стратешкиот пристанишен град на Азовското море.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во разговор за француската телевизија BFMTV ја спореди руската блокада на илјадници цивили во разурнатиот Мариупол со терористичка операција. Русија на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина. 

Русија има четири услови за завршување на војната. 

фото Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки