18 Јули, 2024
0.0265

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Објавено во: Свет 24 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

На 23 јуни 2024 година, русите јанападнаа Кијивската област со ракети „Калибр“.

Руската армија свесно ги уништува најголемите украински градови - Харкив и Кијив, тестирајќи исклучително силни воздушни бомби и ракети.

Како резултат на нападот на 22 јуни врз болницата на Министерството за внатрешни работи на Украина во Харкив, повредени се повеќе од 50 лица, за жал има и починати и луѓе со тешки повреди. Уништени се згради во центарот на градот.

Во Кијивската областисто така има и жртви како резултат на ракетниот напад; оштетени се висококатници и приватни куќи на граѓани. „Во просториите има искршени прозорци, балкони, распарчени фасади и покриви.“

Рускиот терор врз цивилното население на Украина мора да биде прекинат.

За ова, Украина имапотреба од високо прецизно и моќно оружје, како и дозвола за уништување на руските воени објекти од кои се вршат нападите. Сепак, Западот продолжува многу претпазливо да се однесува коносновните руски воени аеродроми.

Меѓународната заедница треба исто така да обрати внимание и на руската милитаризација на Азовското Море, со оглед на тоа дека од таму почнува да се гранатира.

Се создава директна закана за бродопловството, грубо се прекршуваат меѓународните конвенции.

Уништувањето во Харкив, во Кијивската област, починувањата и повредите на цивилните лица се исклучително силни аргументи за забрзување на обезбедувањето на системи за противвоздушна/противракетна одбрана за Украина. На некои земји можеби никогаш нема да им требаат такви системи и тие ќе останат во магацини, додека за Украина тоа е секојдневно прашање за живот и смрт за нејзините граѓани.

Исто така, повикуваме на поддршка за граѓаните кои настрадаа од руските напади, вклучително во последните два дена. Меѓународните институции и фондации треба да помогнат во обновувањето на зградите, бидејќи во пресрет на зимата луѓето мора да имаат засолниште и да бидат безбедни.

ПР Објава на Здружението Лесја Украинка

Ставовите изразени во овој текст се тврдења на Здружението и тие не мора нужно да ја одразуваат уредувачката политика на Фактор

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари