25 Јуни, 2024
0.0251

РКМ на Капушевски меѓу десетте најголеми снабдувачи на гориво во Македонија

Објавено во: Економија 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

РКМ Дооел, на Ратко Капушевски, минатата година се вратил како сериозен играч на пазарот на големо со горива во земјата, покажува извештајот на Регулаторна комисија за енергетика за 2021.

Набавувачот, кој главно работи со мазут, завзема сериозен дел од структурата на продажба на горива за трговците на мало, на големите компании и на јавните набавки за државните институции. Овде се пресметани заедно бензинот, дизелот, нафтата за греење, мазутот и течен нафтен гас. 

РКМ по долги години пауза, во 2021 се враќа со продадени 12.245 тони мазут и со 3,62 отсто од структурата на продажба.  Компанијата во 2020 година увезе само 1 218 тони мазут и тоа главно продаден на пазарот на мало.

ОКТА две години по ред како не доминира повеќе на пазарот на големо и лани го завзема второто место со продадени 59.888 тони гориво, зад Супертрејд со 69.829 тони. Пред РКМ се уште Дади Оил (33.756), Макпетрол (32.667), Јавор Шпед (25.740), Пуцко петрол (19.958), Детоил (19.049) и Ли-Оил (13.815). РКМ има повеќе продажби од Лукоил кој е последен во Топ-10 со 10.803 тони гориво продадено на големо.

Според претходни медиумски натписи, компанијата на Капушевски со два договори треба да го снабди рестартираниот ТЕЦ Неготино со188 000 тони мазут за термоцентралата за време на изминатата грејна сезона со што се очекува за 2022 да избие на првото место како трговец на големо.

„РКМ ДООЕЛ“ претходно во два наврати склучи јавни набавки со БЕГ за доставување на мазут како резерва во случај на недостиг на природен гас - еднаш во 2020 и еднаш на почетокот на 2022.

Оваа компанија на средината од минатата година беше меѓу седумте парично казнети компании за констатирани неправилности со дистрибуирањето мазут кои добија прекршочни казни во вкупен износ од 55.510 евра. РКМ беше санкционирана за немање на залихи и за неточно водење на сметководство 

А.К.


Можеби ќе ве интересира

Дали се ова најдобро платените банкари во Македонија? Петмина поделија 1,94 милиони евра во плати и награди

Дали се ова најдобро платените банкари во Македонија? Петмина поделија 1,94 милиони евра во плати и награди

Што доби „Силекс“ за да се откаже од експлоатација на злато во Македонија?

Што доби „Силекс“ за да се откаже од експлоатација на злато во Македонија?

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

ЕВЕ КОЛКУ СЕ ДЕБЕЛИ ЕВРОПСКИТЕ ПАРИЧНИЦИ: Која е нивната лична потрошувачка по лице, а колкав е нивниот БДП?

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

СЕ ГРАДИ ЖЕЛЕЗНИЧКИ И ПАТЕН „ЅВЕР“ ВО ЕВРОПА: Од Данска до Германија за 7 минути низ подводен тунел

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел