27 Септември, 2023
0.0240

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Главен ризик фактор за појава на канцер е генетиката, но ако нема од кого да го наследите, речиси е невозможно да се предвиди појавата на ракот. Дури и кога се следат семејната историја, надворешните причини и бројни други фактори, болеста се појавува ненадејно.

И токму поради ова, ракот е предмет на многу истражувања со кои научниците се обидуваат да откријат кој спаѓа во ризичната група и за која болест. Како што пишува Ordinacija.hr, едно истражување покажало дека една крвна група е поврзана со поголем ризик од развој на два вида особено смртоносни карциноми.

Во студија објавена во 2021 година на порталот BMC Cancer, научниците ги разгледале генотиповите на илјадници жители на Кина и откриле дека оние со крвна група АБ имаат 34% поголеми шанси да развијат рак на хранопроводникот, во споредба со луѓето со крвна група 0. Исто така, луѓето со крвна група АБ имаат 44% поголеми шанси да заболат од рак на желудникот, а лицата со крвна група А имаат 37% поголеми шанси да заболат од оваа болест.

Истражувачите се фокусирале на овие два вида на рак бидејќи тие се меѓу најопасните и најчесто доведуваат до смрт. Само 20% од луѓето со рак на хранопроводникот ќе преживеат пет години по дијагнозата, а 32% со рак на желудникот. Високата смртност е последица на неколкуте симптоми кои во раните фази не можат поблиску да укажат дека се работи за рак. Кога ќе се постави дијагнозата, болеста обично е веќе многу напредната и шансите за излекување се многу мали.

Рак кој брзо метастазира

Ракот на хранопроводникот има тенденција брзо да се шири и рано да метастазира во другите органи во телото. Неговата фреквенција се зголемува, а најчесто се јавува кај мажи, лица над 60 години и лица со понизок социо-економски статус. Фреквенцијата на рак на хранопроводникот во светот е сосема различна. Во земјите на далечниот исток надминува 100/100.000 жители. Поради еластичноста на ѕидот на хранопроводникот, симптомот на отежнато голтање се појавува само кога ширината на хранопроводникот се стеснува на половина или дури третина од неговата вистинска ширина, што е 2 см. Други симптоми вклучуваат повраќање крв, металоиди, лош здив, повраќање, болка во градите која не е поврзана со јадење, кашлица предизвикана од голтање и губење на тежината.

Се покажа дека исхраната богата со масти, ниско-протеинска и нискокалорична го зголемува ризикот од рак на хранопроводникот.

Симптоми на рак на желудникот

Најчеста причина за рак на желудникот е малигната трансформација на клетките на мукозата на желудникот и потоа се нарекува аденокарцином, кој сочинува 90-95% од сите случаи на рак на желудникот. Инциденцата на рак на желудникот е висока во многу земји. Сепак, инциденцата и смртноста се намалуваат во повеќето земји во последните децении. Ризикот од рак на желудникот се зголемува со возраста, најмногу кај луѓето над 55 години.

Гастритисот може да доведе до поголем ризик од рак на желудникот, еве како да го препознаете

Долготрајната инфекција со Helicobacter pylori, која живее на слузницата на желудникот, е една од примарните причини за рак на желудникот. Ризикот е поголем кај луѓето кои веќе имаат пациент во семејството, заедно со некои ретки генетски нарушувања кои го зголемуваат ризикот од рак на желудникот.

Пушената и многу солена храна, водата полна со нитрати и чувањето на подготвената храна на собна температура се поврзани со појавата на рак на желудникот. Пушачите и алкохоличарите се изложени на поголем ризик од другите. Многу истражувања покажуваат дека консумирањето храна која содржи витамин Ц и бета-каротен го намалува ризикот.

Симптомите лесно се игнорираат

Во раните фази на ракот на желудникот, можно е да се игнорираат симптомите бидејќи се работи само за благи знаци како непријатност во горниот дел на стомакот, чувство на тежина или ситост после оброк, мало гадење, повремено повраќање и губење на апетитот. Иако симптомите се многу благи, доколку продолжат или се влошат, веднаш треба да се јавите кај вашиот лекар, советува онколошкиот хирург Роберт Х. Лури.

ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

Судијата во Њујорк смета дека Доналд Трамп е одговорен за измама

Судијата во Њујорк смета дека Доналд Трамп е одговорен за измама

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот