18 Јули, 2024
0.0249

РЕСТОРАН ВО ЦРНА ГОРА МАКА МАЧИ ДА НАЈДЕ РАБОТНИК: Нуди врвна плата за оваа сезонска работа

Објавено во: Финансии 06 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Летната туристичка сезона е во полн ек, а голем проблем за сите што се занимаваат со туризам годинава е адекватната работна сила. Се бараат готвачи, келнери, собарки, но една реклама на социјалните мрежи привлекува повеќе внимание од другите. Имено, во него стои дека се бара пица мајстор и условите се повеќе од добри.

Во огласот стои дека локалот се наоѓа во мало гратче на црногорското приморје и дека е обезбедено сместување и храна. Понудената плата е 1.800 евра, а работното време осум часа.

- Се бара некој кој има најмалку три години искуство во овој бизнис. Постои и можност за трајно вработување, не само во сезоната. Доколку некој сака да ја работи таа работа со овие услови, тогаш може да не контактира - се наведува во огласот,

Иако во Црна Гора во моментов има над 30.000 невработени, мал дел од нив се одлучуваат да работат сезонски, па според традицијата работната сила доаѓа од регионот - Босна и Херцеговина, Србија и  Македонија. Но, нивниот број е значително намален во последните години, па така работната сила на црногорското приморје е барана низ целиот свет.

- Многу мал процент од Црногорците се одлучуваат да работат сезонски работи, затоа сме принудени да бараме работници во други земји. Граѓаните на Србија и Босна и Херцеговина до оваа година традиционално бараа работа на крајбрежјето, но сега во голема мера отсуствуваат бидејќи избраа други и подобро платени дестинации. Сега со нас работат и луѓе од Непал, Индонезија и Молдавија, рече Александар Јовановиќ, претседател на Угостителската асоцијација Будва.

Тој додава дека овој акутен проблем на црногорскиот туризам треба да се решава систематски и заеднички меѓу самите ресторани и надлежните министерства, бидејќи како што посочува, потребно е подобро поврзување на образовните институции и стопанството.

- Потребни ни се наши вредни и млади луѓе кои сакаат да работат. Да имаме наш стручен кадар. Сега се е несигурно. Затоа секоја година сме во се поголем проблем како да најдеме работници, заклучува Јовановиќ.

Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот