27 Мај, 2024
0.0281

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

Објавено во: Економија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Ренминби остана петта најактивна трансакциска валута во светот во февруари со растечки удел во глобалните плаќања, знак дека нејзиниот статус како нова меѓународна валута постојано се зголемува, изјавија експертите во петокот.

Како што оценува давателот на услуги за финасиски пораки, SWIFT, плаќањата во ренминби, исто така познат како јуан, учествуваа со 2,19 отсто од глобалните плаќања по вредност минатиот месец, во однос на 1,91 отсто во јануари, рангирајќи се на петтото место меѓу главните валути 13-ти месец по ред.

Вредноста на плаќањата во ренминби е зголемена за 7,52 отсто во однос на јануари, додека генерално плаќањата во сите валути се намалени за 6,54 отсто, се вели во извештајот на SWIFT во четвртокот.

Зоу Маохуа, макроекономски аналитичар во China Everbright Bank, рече дека зголемениот удел на ренминби во глобалните плаќања покажува дека надворешно-трговските активности можеби повторно добиле одреден импулс по завршувањето на празникот на пролетниот фестивал кон крајот на јануари.

Посуштински, Џоу рече дека стабилниот ранг на ренминби како петта најактивна валута за плаќање го одразува долгорочниот тренд тој да функционира сè повеќе како меѓународна валута бидејќи Кина ја подобрува својата прекугранична инфраструктура за плаќање и порамнување на ренминби.

Исто така, укажувајќи на растечката позиција на ренминби во плаќањата, Системот за прекугранично меѓубанкарско плаќање - или CIPS, кој е специјализиран за прекуграничен клиринфг на ренминби - обработи трансакции во вредност од 96,7 трилиони јуани (14,1 трилиони американски долари) минатата година, што е зголемување за 21,48 отсто годишно, соопшти во понеделникот Народната банка на Кина, централната банка на земјата.

Зголемената улога на ренминби во меѓународниот валутен систем се гледа и на финансиските пазари. CME Group, глобален пазар на деривати, објави во текот на март дека е подготвена да лансира опции за договори за фјучерси за долар/офшор ренминби во април, потег што експертите велат дека ќе помогне да се поттикне развојот на офшор пазарите на ренминби.

Постои можност Кина дополнително да го интернационализира ренминбито, рече Јанг Хаипинг, истражувач на Институтот за хартии од вредност на Централниот универзитет за финансии и економија.

Јанг рече дека поволните услови вклучуваат стабилен замаф на висококвалитетен развој на земјата, релативната стабилност на девизниот курс на јуани и падот на довербата на меѓународната заедница во системот на доларот, влошени од неодамнешните банкарски превирања.

Шао Ју, главен економист во Orient Securities, изјави дека клучот за Кина да ја искористи можноста лежи во понатамошното продлабочување на реформите на финансискиот пазар и отворањето за зајакнување на улогата на ренминби во инвестициите и финансирањето.

Важно е да се привлечат повеќе странски инвестиции во финансиски средства деноминирани во ренминби и да се поттикне издавањето на обврзници ренминби од странски субјекти, рече Шао, додавајќи дека е потребен многу повеќе напор за ренминби да го достигне доларот во овие погледи.

Податоците на SWIFT покажуваат дека доларот останува најактивната валута за глобалните плаќања, со 41,1 отсто од глобалните плаќања во февруари, по што следат еврото, британската фунта, јапонскиот јен и ренминби.

Пан Гонгшенг, заменик-гувернер на PBOC, на почетокот на март рече дека земјата ќе работи на укинување на глобалниот профил на валутата преку подобрување на системот за тргување и порамнување за прекугранични инвестиции и финансирање со користење на кинескиот јуан.

ФОТО: Eric Prouzet/Unsplash

Можеби ќе ве интересира

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ - познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ - познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА - голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА - голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ПРОЕКТ „ТУРБО РАБОТА“ - еве што тој ќе значи

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ПРОЕКТ „ТУРБО РАБОТА“ - еве што тој ќе значи

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

ЕВЕ КАКО СЕ ДВИЖИ ЦЕНАТА НА ЦРНОТО ЗЛАТО: Имаше ли значителни промени?

ЕВЕ КАКО СЕ ДВИЖИ ЦЕНАТА НА ЦРНОТО ЗЛАТО: Имаше ли значителни промени?

Силјановска Давкова по средбата со Матарела: Побарала гаранции од италијанскиот претседател

Силјановска Давкова по средбата со Матарела: Побарала гаранции од италијанскиот претседател