29 Февруари, 2024
0.3003

РАЈАНЕР ЌЕ ПОЧНЕ ДА ЛЕТА ОД САРАЕВО: Авиопревозникот ги откри првите пет дестинации

Објавено во: Балкан 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Нискобуџетната компанија Ryanair ги откри плановите да започне со операции во Сараево кон крајот на март следната година со летови два пати неделно од Шарлроа, Гетеборг, Бергамо и Меминген, како и со ротации три пати неделно од Лондон Станстед. Ова се случува откако нискобуџетскиот превозник беше еден од тројцата избрани, заедно со Wizz Air и SunExpress, да одржува субвенционирани летови од главниот град на Босна и Херцеговина, на кој му недостига поврзување со главните европски аеродроми. Треба да се напомене дека Рајанер не отвора база во Сараево, туку сите летови ќе се реализираат од другите бази на авиокомпанијата. Во наредниот период се очекува да бидат додадени дополнителни нови линии.

Дестинација Датум на лансирање

Шарлероа 31.03.2024

Гетеборг 31.03.2024

Бергамо 31.03.2024

Меминген 01.04.2024

Лондон Станстед 02.04.2024

Рајанер не се соочува со директна конкуренција на ниту една од своите нови линии во овој момент, но индиректно ќе се спротивстави на Wizz Air на лондонската услуга, при што неговиот ривал ќе ги одржува операциите меѓу Лондон Лутон и Сараево. Превозникот TUI работи со сезонска зимска услуга од Лондон Гетвик. Виз, кој минатата година ја затвори својата база во Сараево, претходно ги опслужуваше Шарлероа, Гетеборг и Меминген од главниот град на Босна и Херцеговина. Како резултат на новите линии на Рајанер, Сараево повторно ќе биде поврзан со Италија и Белгија преку нон-стоп летови, а двата пазари претходно ги опслужуваше Wizz Air минатата година.

Рајанер влезе на пазарот во Босна и Херцеговина во 2018 година со услуги за Бања Лука. Минатиот ноември ги прошири своите операции во земјата со лансирање летови до Тузла, кои беа краткотрајни и беа прекинати по неколку месеци, бидејќи Дирекцијата за цивилно воздухопловство на Босна и Херцеговина спроведе плаќање на данок од 1,5 евра по патни, што оттогаш е привремено суспендиран, со цел да се стимулираат авиокомпаниите да започнат нови линии. Оваа година, Ryanair ќе биде втората по големина авиокомпанија во Босна и Херцеговина и по бројот на оперирани летови и по расположливиот капацитет на седишта. Во 2023 година, авиокомпанијата ќе има 2.048 летови на пазарот со 384.130 седишта. Тој е зад Wizz Air, кој има над 850.000 седишта на пазарот.

ФОТО: EPA/STRINGER

Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“