25 Април, 2024
0.0269

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

Објавено во: Свет 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Борис Писториус, германскиот министер за одбрана, ја обвини Русија дека води „информативна војна“ чија цел е да ја подели неговата земја.

Британскиот весник „Гардијан“ пишува дека ова бил првиот коментар на овој важен министер во кабинетот на германскиот канцелар Олаф Шолц по објавувањето на аудио снимка од состанокот на германските воени претставници.

Вчера германската опозиција побара Шолц да одговори пред Бундестагот за објавување доверливи разговори меѓу високи офицери на Бундесверот за војната во Украина.

Се потсетува дека во петокот руските медиуми објавија снимка од 38 минути на која се слуша разговор за испраќање оружје во Украина и потенцијален напад на мостот на Крим, по што властите во Москва побараа објаснување од Берлин.

Германските власти во саботата оваа снимка ја оценија како очигледен чин на прислушување и објавија дека покренале истрага за неа.

- Овој инцидент е многу повеќе од прислушување и објавување разговори... Тоа е дел од информативната војна што Путин ја води. Тоа е хибриден дезинформациски напад. Станува збор за поделба. Станува збор за поткопување на единството – изјави вчера Писториус.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница