27 Септември, 2023
0.0245

Психијатри утврдуваат дали Урош Б. бил свесен што прави за време на масакрот

Објавено во: Балкан 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Момчето Урош Б. кое месецов изврши масакр во Младеновац во Србија е на психијатриско вештачење. 

Тој уби осум луѓе, а рани уште 14 во селата Мало Орашје и Дубони на 4 мај годинава, како што објави Телеграф, и сега е пренесен во Специјалната затворска болница во Белград. Доколку психијатрискиот вештачењето покаже дека осомничениот не бил разумен во моментот на пукањето, ќе му биде изречена задолжително психијатриско лекување. Тоа значи дека нема да ја издржува казната во затвор, туку ќе остане во наведената установа.

„Најважно е сега да се процени дали бил свесен во моментот кога го извршил делото или не. Ако се докаже дека бил свесен постапката е поинаква. Кога судот ќе изрече мерка задолжително психијатриско лекување во затворена установа, нема рок освен ако не му е изречена на тоа лице поради лудило затворска казна. Во пракса оваа казна обично трае до крајот на неговиот живот, а досега не се случило некој кој е осуден на оваа мерка да биде ослободен. Во случаите кога судот ќе изрече и мерка лекување и затворска казна, осудениот прво се упатува на лекување, а потоа остатокот од казната го издржува во затвор“, соопшти Министерството за правда.

Тој доби притвор од 30 дена. Претходно и друго момче, 13 годишниот Коста К. изврши масакр во своето училиште каде уби 10 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во селото Бањска се уапсени уште двајца Срби

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Во автомобил запленет во северно Косово имало и руски документи

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

Рама за нападот во Косово: Белград со оваа одлука, која нема никаква врска со 21 век, го разгорува пламенот на вооружен конфликт

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО ОД СПАСУВАЊЕ НА ЈАДРАНСКО МОРЕ: Се насука чамец полн со туристи, високите бранови направија хаос (ВИДЕО)

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ЕВЕ КАКО КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА ГИ БРКАШЕ НАПАЃАЧИТЕ: Во медиумите осамна видео од потерата

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите

ПРОДАЖБАТА НА НЕДВИЖНИНИ ОПАЃА: Цените упорно растат, а секој четврти имот го купува странец, пресврт во Загреб, еве ги деталите

„ПОРШЕ“ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ: Еве во која земја ќе отворат фабрика

„ПОРШЕ“ ДОАЃА НА БАЛКАНОТ: Еве во која земја ќе отворат фабрика

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

ЕВЕ ШТО Е НАЈДЕНО ПРИ ПРЕБАРУВАЊЕТО НА МАНАСТИРОТ БАЊСКА: Рашко-призренската епархија соопшти: ЕУЛЕКС и косовската полиција спроведоа истрага

ЕВЕ ШТО Е НАЈДЕНО ПРИ ПРЕБАРУВАЊЕТО НА МАНАСТИРОТ БАЊСКА: Рашко-призренската епархија соопшти: ЕУЛЕКС и косовската полиција спроведоа истрага