29 Март, 2023
0.0258

ПРВА РЕАКЦИЈА ОД КИЕВ: Германските тенкови силно ја поддржуваат Украина

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андриј Јермак денеска објави дека испораката на германски тенкови е неопходна за обновување на границите на нацијата и ја опиша намерата на Германија како силна поддршка за Украина.

- Неколку стотици тенкови за нашите тенковски екипажи - најдобрите тенковски екипи во светот. Ова ќе стане вистинска тупаница на демократијата против автократијата од мочуриштето - напиша Јермак на Телеграма веднаш откако германскиот неделник „Шпигел“ објави дека Берлин ќе одобри испраќање тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Германскиот неделник наведува дека постои можност САД да испорачаат тенкови Абрамс, пренесува Ројтерс.

Германската одбранбена групација Рајнметал (Rheinmetall rhmg.de) може да испорача 139 тенкови Леопард во Украина, доколку е потребно, изјави портпаролот на компанијата за медиумската групација РНД, пренесе „Ројтерс“.

Германија е под силен притисок од Украина и некои сојузници на НАТО, како што е Полска, да му дозволи на Киев да добие германски тенкови Леопард 2 за да се одбрани од руска инвазија.

Производителот Rheinmetall би можел да испорача 29 тенкови Leopard 2A4 до април/мај и уште 22 од истиот модел околу 2023 година или почетокот на 2024 година, изјави портпаролот, цитиран од медиумите.

Може да испорача и 88 постари верзии на тенкот Леопард 1, без да даде временска рамка за нивната потенцијална испорака.

Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Можеби ќе ве интересира

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!