21 Септември, 2023
0.0258

ПРОТИВНИКОТ НА ЕРДОГАН Е ОЖЕНЕТ СО РОДНИНА, Ѝ ПОСТАВИЛ СТРОГИ ЗАБРАНИ ВО БРАКОТ: Таа се согласила на сè

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

На претседателските избори во Турција, при што Реџеп таип Ердоган освои уште еден мандат, во центарот на вниманието се и двете дами, сопругата на актуелниот претседател, како и сопругата на неговиот противник. Тие две се сосема различни, особено кога станува збор за стилот на облекување.

Животот на Кемал Киличдароглу, политичар кој сакаше да ја преземе претседателската функција од Реџеп Ердоган, ја заинтригира јавноста откако тој освои голем број гласови во првиот круг од изборите во Турција. Имено, многу информации за неговото минато се доведени во прашање, а овој политичар се труди да ја зачува својата приватност.

Сопругата на Кемл е родена на 5 мај 1952 година. во Турција. Иако светот ја знае по името Селви, нејзиното семејство ја нарекло Севим. Се школувала на Факултетот за политички науки на Универзитетот во Анкара. Меѓутоа, кога го запознала својот иден сопруг и почнала да живее со него, се откажала од студиите.

Кемал не бил за влез на неговата сопруга во светот на политиката кога се венчале, а таа желба ја почитува до ден-денес. Таа е новинарка по професија, но престана да се занимава со таа работа кога Киличдароглу стана претседател на ЦХП. Во сè го следи партнерот, неизмерно го поддржува во сите деловни потфати, а своите ставови често ги споделува и на Твитер.

Семејството на Киличдароглов припаѓа на племето Куреисан, кое има многу интересна традиција. Познатиот политичар и Селви се венчале во 1974 година, а странските медиуми пишуваат дека тие двајца се далечни роднини. Тие имаат син Керем, две ќерки Асли и Зејнеп и внука од бракот на Асли. Тие добија уште едно дете, но за жал почина само 3 месеци по раѓањето, што беше голем удар за нив.

ФОТО Twitter

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)