17 Јули, 2024
0.0254

ПРОТИВНИКОТ НА ЕРДОГАН Е ОЖЕНЕТ СО РОДНИНА, Ѝ ПОСТАВИЛ СТРОГИ ЗАБРАНИ ВО БРАКОТ: Таа се согласила на сè

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

На претседателските избори во Турција, при што Реџеп таип Ердоган освои уште еден мандат, во центарот на вниманието се и двете дами, сопругата на актуелниот претседател, како и сопругата на неговиот противник. Тие две се сосема различни, особено кога станува збор за стилот на облекување.

Животот на Кемал Киличдароглу, политичар кој сакаше да ја преземе претседателската функција од Реџеп Ердоган, ја заинтригира јавноста откако тој освои голем број гласови во првиот круг од изборите во Турција. Имено, многу информации за неговото минато се доведени во прашање, а овој политичар се труди да ја зачува својата приватност.

Сопругата на Кемл е родена на 5 мај 1952 година. во Турција. Иако светот ја знае по името Селви, нејзиното семејство ја нарекло Севим. Се школувала на Факултетот за политички науки на Универзитетот во Анкара. Меѓутоа, кога го запознала својот иден сопруг и почнала да живее со него, се откажала од студиите.

Кемал не бил за влез на неговата сопруга во светот на политиката кога се венчале, а таа желба ја почитува до ден-денес. Таа е новинарка по професија, но престана да се занимава со таа работа кога Киличдароглу стана претседател на ЦХП. Во сè го следи партнерот, неизмерно го поддржува во сите деловни потфати, а своите ставови често ги споделува и на Твитер.

Семејството на Киличдароглов припаѓа на племето Куреисан, кое има многу интересна традиција. Познатиот политичар и Селви се венчале во 1974 година, а странските медиуми пишуваат дека тие двајца се далечни роднини. Тие имаат син Керем, две ќерки Асли и Зејнеп и внука од бракот на Асли. Тие добија уште едно дете, но за жал почина само 3 месеци по раѓањето, што беше голем удар за нив.

ФОТО Twitter

Можеби ќе ве интересира

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта