13 Јуни, 2024
0.0260

Проекција на луксембуршкиот Филмот „Неверојатната приказна на Фрици“ на затворањето на Неделата на франкофонски филм

Објавено во: Мои пари 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

На последната вечер од одржувањето на Неделата на франкофонски филм вечер со почеток од 20 часот во Кинотека на Северна Македонија ќе се одржи проекција на луксембуршкиот филм „Неверојатната приказна на Фрици“.

Проекцијата е во организација на Амбасадата и Почесниот конзулат на Големото Војводство Луксембург кои годинава ја имаа честа и задоволството да се придружат во одбележувањето на месецот на Франкофонијата преку учество во Неделата на франкофонски филм .

Амбасадата за таа цел овозможи прикажување на анимираниот филм  на режисерите Раиф Кукула и Матијас Брин, „Неверојатната приказна на Фрици“ кој ни ја раскажува несекојдневната авантура за 12-годишната Фрици која се впушта во патување низ поделената Германија во есента 1989 година притоа станувајќи сведок на турбулентните настани за време на падот на Берлинскиот ѕид.

Претходно, во текот на Неделата на франкофонски филм беа прикажани романскиот филм „Радио Метроном“, швајцарскиот „Последниот танц“, белгискиот „Последното искушение на Белгијците“, како и францускиот документарен филм „Деца на татковината“.

Неделата на франкофонскиот филм се одржа во организација на Францускиот институт и Амбасадата на Република Франција со поддршка од Амбасадите на Романија, Швајцарија, Белгија и Луксембург. 

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Првиот Galaxy Watch FE им овозможува пристап до напредно следење на здравјето на уште повеќе корисници

Првиот Galaxy Watch FE им овозможува пристап до напредно следење на здравјето на уште повеќе корисници

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за станбени кредити

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за станбени кредити

Сто години Прилепска Пиварница – настан посветен на традицијата и на иднината

Сто години Прилепска Пиварница – настан посветен на традицијата и на иднината

A1 Македонија заедно со деловните корисници во Тетово на тема сајбербезбедност

A1 Македонија заедно со деловните корисници во Тетово на тема сајбербезбедност

Мултимедијално претставување на големата книга на Никола Маџиров – „Шестарот на времето“

Мултимедијално претставување на големата книга на Никола Маџиров – „Шестарот на времето“

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?