11 Декември, 2023
0.0223

ПРОБАЛ ДА ЖИВЕЕ ОД СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ВО ГЕРМАНИЈА! 500 евра за еден месец - 140 дал за сметки, му остануваат 12 дневно! Еве дали функционирало

Објавено во: Финансии, Свет 17 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber


Домар во Германија се обидувал да преживее еден месец со парите што ги добиваат примателите на социјална помош Бургергелд, односно граѓански додаток. Веќе по четири дена му пропаднаа приходите од работа, односно платата.

Стандардна стапка за индивидуални приматели на граѓански додаток во моментов е 502 евра. За потребите на снимањето на емисијата „Харц унд Херцен“, 54-годишниот чувар Мајкл, кој има просечна плата, цел месец се обидувал да живее од сумата што ја добива како социјална помош.

„Би сакал да видам дали е можно да се преживее со 500 евра месечно. Навистина сум возбуден поради проектот и сакам да видам дали ќе успее“, вели Мајкл на почетокот на епизодата, пренесува Феникс. списание.

Нормално стана луксуз

Пред почетокот на месецот Мајкл си ги пресметува трошоците. Остава 140 евра за телефон, струја, вода и други фиксни трошоци. Значи му остануваат само 360 евра за други трошоци - или 12 евра дневно. Од ова тој мора да финансира храна, средства за хигиена, транспорт, облека и рекреативни активности.

„Сè уште не сум купил ништо. Станува неизвесно“, вели Мајкл, кој пресметал дека повеќе не може да си дозволи да вози автомобил.

За одмор и пазарење ќе користи месечен билет за локален превоз за да заштеди на трошоците за гориво. Таа ќе користи шопинг торба со тркалца кога оди на шопинг наместо автомобил.

Брзо се покаја

И покрај внимателно подготвениот буџет, трошоците се високи, особено на почетокот, како што Мајкл брзо открива.

Сè уште целосно не се откажал од старите навики – Мајкл во првите неколку дена си купува закуска наместо да готви за себе.

Ако навистина сака да издржи цел месец, ситуацијата ќе биде напната. По четири дена му останаа уште нешто повеќе од 300 евра.

Облека и вода се на залиха. Но, тој всушност сака разновидност, ја сака назад слободата што му ја дава нормалниот работен живот и приходот што доаѓа со него. Мора да направи барем некоја мини-работа - нешто за да се чувствува подобро и да се доближи до нормалниот живот.

„Морате да направите нешто кога немате доволно пари за да живеете. Инаку седиш и можеби не јадеш ништо пола месец или недела и пиеш само вода од чешма. И тоа не е добро“, заклучува Германецот.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари