29 Ноември, 2020
0.0251

Празничен карантин: 85-часа нема движење

Објавено во: Македонија 17 Април, 2020

Од денеска во 16.00 па се до вторник изутрина во 05.00 часот ќе трае најдолгата рестрикција на движењето на граѓаните. Одлуката за 85-часовен карантин ја донесе Владата како една од најригорозните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на корона вирусот. Од вчера е продолжена и вонредната состојба, која, како што информираше претседателот Стево Пендаровски ќе трае уште 30 дена.

И премиерот, Оливер Спасовски, кој во моментов е во карантин поради контактот со кумановскиот градоначалник, апелираше, оваа година за Велигден да се помолиме дома, а не во црквите. 


Можеби ќе ве интересира

Силјановска Давкова: Мицкоски не мислеше буквално Борисов да дојде да се поклони

Силјановска Давкова: Мицкоски не мислеше буквално Борисов да дојде да се поклони

Бројот на заболени денеска троцифрен, повеќе излекувани отколку нови случаи

Бројот на заболени денеска троцифрен, повеќе излекувани отколку нови случаи

Села: Проблемот со Бугарија е многу поголем, тие имаат територијални претензии

Села: Проблемот со Бугарија е многу поголем, тие имаат територијални претензии

Соопштение на Министерството за здравство: Д-р Пановски направи визита и беше задоволен

Соопштение на Министерството за здравство: Д-р Пановски направи визита и беше задоволен

Кирацовски: Поради моќници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради моќници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот