31 Мај, 2020
0.0501

Празничен карантин: 85-часа нема движење

Објавено во: Македонија 17 Април, 2020

Од денеска во 16.00 па се до вторник изутрина во 05.00 часот ќе трае најдолгата рестрикција на движењето на граѓаните. Одлуката за 85-часовен карантин ја донесе Владата како една од најригорозните мерки за спречување на ширењето на епидемијата на корона вирусот. Од вчера е продолжена и вонредната состојба, која, како што информираше претседателот Стево Пендаровски ќе трае уште 30 дена.

И премиерот, Оливер Спасовски, кој во моментов е во карантин поради контактот со кумановскиот градоначалник, апелираше, оваа година за Велигден да се помолиме дома, а не во црквите. 


Можеби ќе ве интересира

Шестмина позитивни од два фудбалски клуба од Тетово: Ренова и Шкендија без тренинзи

Шестмина позитивни од два фудбалски клуба од Тетово: Ренова и Шкендија без тренинзи

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Дури 62 новозаболени, уште двајца починаа: Скопје жариште

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Потпретседателот за СДСМ, жена му и ќерката позитивни на Ковид-19

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Спасовски: Ако се пресмета, изборите треба да се одржат на 5 јули

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Шефот на кризниот штаб најавува раст на бројот новозаболени денеска

Канада ни донира 250.000 долари

Канада ни донира 250.000 долари

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

Почина Горан Пандев, најголемиот навивач на „Академија Пандев“

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

ПОЛА - ПОЛА: Ако сте купиле велосипед годинава аплицирајте за субвенција

Полицијата фатила 673 лица без маски

Полицијата фатила 673 лица без маски