23 Јули, 2024
0.0239

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Џеф Безос повторно го зазеде првото место на најбогат човек на светот, пишува Poslovni puls.

Според индексот на милијардери на Блумберг, ко-основачот на Амазон го симна од тронот Бернард Арно и сега е на првото место меѓу 500-те најбогати милијардери во светот.

Богатството на Безос е 209 милијарди долари, а неговото богатство се зголеми за 32 милијарди долари од почетокот на оваа година бидејќи акциите на Амазон скокнаа за речиси 25 проценти.

Илон Маск е следниот најбогат човек во светот по Безос и Арно, со нето богатство од 200 милијарди долари. Најдобрите пет ги заокружуваат Марк Закерберг со богатство од 179 милијарди долари и ко-основачот на Google, Лери Пејџ, со нето богатство од 156 милијарди долари.

Блумберг претходно објави дека минатиот месец Безос дал 117 милиони долари, повеќе од половина од приходите од продажбата на 1,1 милион акции во текот на два дена, за финансирање на предучилишните установи што ги основал. Пред две години тој вети дека поголемиот дел од своето богатство ќе го донира во добротворни цели.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите