25 Април, 2024
0.0262

ПОЗНАТА КОМПАНИЈА НАЈАВИ РЕКОРДНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ И НОВИ ВРАБОТУВАЊА - така тоа се прави во Хрватска

Објавено во: Економија 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Тие вложуваат рекордни три милиони евра во материјалниот приход на своите близу 1.000 вработени.

Јамница, водечката хрватска компанија за производство и продажба на минерални води и пијалоци, инвестира рекордни три милиони евра во материјалниот приход на своите речиси 1.000 вработени.

Историски, ова е најголемата дополнителна инвестиција досега на годишна основа за работната сила на Јамница, а се однесува на зголемувањето на бруто платите и додатокот за топол оброк на вработените од 1 април 2024 година. Најавени се и натамошни вработувања во Јамница, а доказ за тоа е дека веќе се отворени тендери за голем број сезонски и постојани работници.

„Оваа инвестиција произлегува од одличните финансиски резултати кои Јамница ги постигна во претходната деловна година. Континуирано ги зголемуваме материјалните приходи на нашите вработени и ова е најголемата инвестиција досега, со која сме особено горди. Вработените играат клучна улога во постигнувањето на нашите успеси и резултати. На овој начин сакаме да им се заблагодариме за посветеноста и заедничките достигнувања. Дополнително, со континуирано инвестирање во вработените, сакаме да создадеме средина каде секој колега може да расте и да се развива. Со ова најголемо годишно зголемување на приходите во историјата на Јамница, го потврдуваме нашиот фокус на создавање конкурентни и мотивирачки услови за работа, како и подобрување на придобивките за нашите вработени“, изјави Синиша Мужиќ, претседател на Управниот одбор на Јамница и Групацијата за пијалаци. .

Покрај зголемувањето на бруто платите, кои се конкурентни меѓу вработените во Јамница, Јамница континуирано инвестира и во дополнителни приходи, па секој вработен во Јамница има право на парични награди: регрес за годишен одмор, божиќен бонус, подарок за дете, Велигден и топол оброк. Јамница во 2024 година на секој вработен ќе му исплати најмалку 1.500 евра, со дополнителен подарок од 120 евра за секое дете.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?