11 Декември, 2023
0.0253

ПОЗИТИВНА ПРОМЕНА: Аналитичарите на „Рабобанк“ очекуваат пад на цените на храната во 2024 година

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

„Рабобанк“, специјализирана холандска банка за храна и агробизнис, во својата годишна прогноза за 2024 година објави дека вкупната инфлација на цените на храната ќе биде намалена поради падот на цените на клучните суровини, бидејќи одгледувачите го зголемуваат производството како одговор на високите цени.

Во меѓувреме, побарувачката ќе се намали бидејќи потрошувачите се борат со ефектите од високите каматни стапки и инфлацијата.

Падот на цената на некои производи потенцијално ќе го зголеми профитот во млечните, месните и пекарските сектори, соопшти холандската банка.

- Генерално, очекуваме да видиме пониски цени на земјоделските производи, што ќе ја ублажи инфлацијата на храната со која се соочуваат потрошувачите - изјави за „Фајненшл тајмс“ Карлос Мера, раководител на секторот за земјоделски производи во „Рабобанк“.


Според извештаите, цените на храната, кои во голема мера се под влијание на цените на основните земјоделски производи, се зголемија во 2020 година поради пандемијата и повторно минатата година бидејќи пазарот реагираше на војната меѓу Русија и Украина - еден од најголемите светски извозници на житарки. и маслодајни семиња.

Бројот на луѓе во светот кои се соочуваат со глад ќе се зголеми на повеќе од 735 милиони до 2022 година, што е зголемување од 20 отсто во споредба со 2019 година, според ОН, а Африка е најпогодениот регион.

Низ целиот свет, цената на основните производи како што се млекото и јајцата се зголеми, што поттикна многу земји да воведат контрола на цените. Оттогаш, инфлацијата почна да паѓа во повеќето богати земји, но останува стабилна во многу делови од светот.

Сепак, „Рабобанк“ очекува дека цените на пченицата - основната храна за милијарди луѓе, особено во земјите во развој - би можеле да бидат нестабилни бидејќи светот влегува во петтата година на дефицит во глобалните резерви на жито, предупредуваат експертите.

Од сите земјоделски производи, производството на пченица се соочува со најголема неизвесност во 2024 година.

Ова ќе го остави светот повеќе зависен од руската жетва. Русија би можела да одлучи да продава само на „пријателски“ земји или да воведе други извозни ограничувања, изјави Мера за „Фајненшл тајмс“.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето