21 Септември, 2023
0.0236

ПОВТОРНО ЕРДОГАН ИЛИ КИЛИЧДАРОГЛУ, ШТО ПОКАЖУВААТ АНКЕТИТЕ: Дали Турција е подготвена на промени

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Турците утрово почнаа да гласаат за вториот круг од претседателските избори на кои Таип Реџеп Ердоган би можел да го продолжи своето владеење за трета деценија и да истрае на се поавторитарниот пат на Турција, силната надворешна политика и неортодоксното економско управување.

Во пресрет на вториот круг од претседателските избори во недела, сè укажува дека Реџеп Таип Ердоган (69) повторно ќе победи и ќе влезе во третата деценија на власт.

Иако пред првиот круг анкетите покажаа дека опозицискиот кандидат Кемал Киличдароглу ќе го спречи да освои трет мандат, се чини дека власта ќе остане цврсто во рацете на Ердоган.

Ердоган во првиот круг освои 49,5 отсто, повеќе од очекуваното, но недоволно за победа во првиот круг од претседателските избори. Неговиот противник Киличдароглу освои пет процентни поени помалку.

Анкетите пред вториот круг покажуваат дека Ердоган ќе освои 52 до 55 отсто од гласовите.

Сепак, лидерот на опозициската секуларна Републиканска народна партија (ЦХП) Киличдароглу предвидува дека борбата ќе се води до самиот крај.

Киличдароглу сврте десно

Тој го постигна најдобриот резултат од сите кандидати кои се обидоа да го победат Ердоган досега. Успеа барем делумно да ја обедини навидум неспоивата опозиција, дури и да ги надмине етничките поделби, но тоа не беше доволно за победа.

Киличдароглу, 74-годишен политичар кој изгледа помирен од Ердоган, го освежи својот тим по првиот изборен круг и ги промени плановите во најтешката недела од неговата политичка кариера. Тој реши да удри со тупаница на масата и вети дека Турција веднаш ќе се ослободи од милиони сириски бегалци.

Овој популистички потег во обид да ги придобие гласовите на националистите веројатно нема да му се допадне на неговиот електорат. Свртувањето надесно може скапо да го чини, особено со гласачите во претежно курдските региони кои масовно гласаа за него во првиот круг.

Таткова фигура

Ердоган, од друга страна, не ја менува својата победничка формула и се држи до суверенистичките, националистичките и исламистичките фондации што ги користеше во изминатите две децении и не се откажува од некои контроверзни политики, како пријателските односи со рускиот претседател Владимир Путин. .

Со оглед на тоа што ги зачувал односите со Русија, Ердоган заштедил милијарди долари на цената на енергетските производи, па нагласил дека токму неговиот „балансиран“ пристап кон Путин бил во можност да посредува во постигнувањето договор за извоз на украинското жито преку пристаништата на Црното Море.

Анкетите покажуваат дека мнозинството Турци ја поддржуваат оваа форма на автономна и неутрална надворешна политика.

За многу турски граѓани, Ердоган е татковска фигура, стабилност што опозицијата не успеа да ја разниша и покрај сите проблеми со кои се соочува секуларната земја со мнозинско муслиманско население од 85 милиони жители. Се испостави дека Ердоган, кој ужива традиционално висока поддршка меѓу постарите, религиозни гласачи во централните и доминантно руралните делови на земјата, исто така ужива широка поддршка во градовите на запад, па дури и во претежно курдскиот исток од земјата, каде Киличдароглу вообичаено преовладуваше.

Турскиот весник Хабертурк оценува дека политички и културолошки земјата се уште не е подготвена за промени. Се чини дека Ердоган ќе освои трет мандат на вториот круг од изборите и ќе ја започне својата трета деценија на чело на Турција, со која ќе владее до 2028 година доколку победи во недела.

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)