13 Јули, 2020
0.0707

Повеќе од двојно намалување на новозаболените - 79 позитивни, двајца починати

Објавено во: Македонија 06 Јуни, 2020

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани 79 нови случаи на „Ковид-19“ и двајца пациенти го загубија животот, додека се извршени 835 тестови. 

Овие бројки ги објави Институтот за јавно здравје. 

Новите случаи се регистрирани следниве градови: Скопје 44, Куманово 9, Штип 3, Прилеп 1, Тетово 8, Струга 1, Велес 3, Битола 1, Охрид 1, Гостивар 6, Виница 1 и Неготино 1

Од двајцата пациенти кои починале, едниот е од Прилеп, а другиот од Струмица.

Ова значи дека има за повеќе од двојно повеќе намалување на бројката на новозаболени во однос на вчерашниот ден, кога беа регистрирани 180 нови заболени пациенти од коронавирусот. 

Претходно објавивме информација дека бројот на новозаболени денеска ќе биде сличен како и вчера, што се базираше на извори од Комисијата за заразни болести.

Можеби ќе ве интересира

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

ПАЦИЕНТИТЕ НА 42 И 46 ГОДИНИ ШТО ПОЧИНАА ИМАЛЕ И ДРУГИ БОЛЕСТИ, за респираторите се покажало дека повеќе успех дава третманот со кислород

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

Д-р Мела од Дебар: Неиздржливо е, а цел град беше на дебарско езеро и по кафулиња

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

КОМИСИЈА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ: Не е одобрено одржувањето на Галичка свадба, најголем проблем направија свадбите

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

Д-р Лазаров: Ќе има нови карантински мерки

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ МИГРАНТИ - возачот побегнал од местото на несреќата

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА ПОВРЕДЕНИТЕ МИГРАНТИ - возачот побегнал од местото на несреќата

ГЛАСААТ ЛИЦАТА КОИ СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Посебни изборни одбори со заштитна опрема го спроведуваат процесот

ГЛАСААТ ЛИЦАТА КОИ СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА ПОЗИТИВНИ НА КОВИД: Посебни изборни одбори со заштитна опрема го спроведуваат процесот

Ангела доби 19 години затвор за убиството на Пино

Ангела доби 19 години затвор за убиството на Пино

НАУЧИЛ МАЛКУ УНГАРСКИ, СО ОРБАН СЕ СРЕТНАЛ САМО ЕДНАШ - Груевски даде интервју

НАУЧИЛ МАЛКУ УНГАРСКИ, СО ОРБАН СЕ СРЕТНАЛ САМО ЕДНАШ - Груевски даде интервју