22 Март, 2023
0.0305

ПОТВРДЕН ПРВИОТ СЛУЧАЈ ВО СРБИЈА - паразит кој метастазира во телото и личи на канцерогено тело, еве за каква болест станува збор

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Неодамна во Србија беше дијагностициран првиот случај на мултилокуларен ехинокок, паразит кој се пренесува од лисици на луѓе. Случајот го дијагностицирал професорот на Катедрата за ембриологија на Медицинскиот факултет во Нови Сад, д-р Душан Лалошевиќ.

Професорот д-р Душан Лалошевиќ и д-р Славица Марис открија за каква болест се работи, какви лисја има во Војводина и какви болести можат да пренесат.

- Се работи за мултилокуларен ехинокок. Оваа лисица ехинокок е новорегистрирана зооноза во Србија. Лисиците го пренесуваат овој паразит со директен, но почесто со индиректен контакт. Многу луѓе во селата имаат градинарски градини надвор од населбата и таму е можен контакт со лисици. Лисицата фрла јајца од изметот и таа почва е контаминирана, па што и да е засадено на таа почва може да биде извор на инфекција за луѓето. Болеста е позната во Северна Европа и Русија, а ова е прв случај кај нас - изјави д-р Лалошевиќ во емисијата „Уранак“ на телевизијата К1 и откри со какви симптоми се јавил пациентот:

- Имаше стомачни болки и се пријави на операција во Клиничкиот центар во Војводина, каде беше оперирана. Отстранет е дел од црниот дроб со патолошка промена и поставив дијагноза мултилокуларна ехинокока. Првиот случај во Хрватска беше во 2020 година кај маж, па овој момент го очекувавме и кај нас - вели д-р Лалошевиќ.

Болеста расте како малигнен тумор, изјави д-р Лалошевиќ.

- Се инфилтрира во ткивото и може да метастазира во други органи, но најпогоден е црниот дроб. Оваа пациентка ќе мора долго да зема лекарства, иако е успешно оперирана - вели д-р Лалошевиќ и додава:

- Парзитисот на лисицата не создава цисти, туку создава ткиво слично на тумор и потоа во центарот на тоа ткиво се распаѓа, поради што се појавува шуплина која личи на циста, но не е вистинска циста, туку ткивото на паразитот расте. во здравото човечко ткиво. Превенцијата е многу едноставна, како и кај обичниот ехинокок, хигиената е најважна - објасни д-р Душан Лалошевиќ.

Доктор Лалошевиќ открил и колкав дел од паразитот предизвикан од лисиците има во телото на жената која неодамна била оперирана во Војводина.

- Секако подолго од три години. Иако овој паразит може да биде опасен за луѓето, животните не чувствуваат никакви промени и можат да живеат со него. Освен лисиците, овој вид паразит го шират и шакалите. Дивите животни најчесто се без никаква контрола, а ловџиите треба да бидат особено внимателни - вели докторката.

Инкубацијата може да трае со години

Д-р Славица Марис, епидемиолог на Градскиот завод за јавно здравје од Белград, вели дека првите симптоми на болеста што ја пренесува овој паразит многу тешко се откриваат, бидејќи инкубацијата може да трае и до неколку години.

- Периодот на инкубација за оваа болест е многу долг. Се движи од 12 месеци до неколку години. Многу е тешко да се одговори кои се првите симптоми, бидејќи зависи од тоа каде е локализиран паразитот. Црниот дроб е најчесто зафатен, но може да се манифестира и во слезината, белите дробови и мозокот. Ако се развива бавно, нема да почувствувате никакви симптоми на болеста. Дури кога ќе почне да расте, ги притиска органите и тогаш се појавуваат симптомите - изјави д-р Марис и напомена дека јајцата можат да преживеат неколку месеци на земја, поради што е најважно зеленчукот или овошјето добро да се измијат пред потрошувачката.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија