25 Април, 2024
0.0258

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

Објавено во: Свет 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Ова е една од најсилните критики упатени до Израел досега од страна на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден.

Американската потпретседателка Камала Харис повика на „итен прекин на огнот“ во Газа, како редок укор на Израел.

„Со оглед на огромното страдање во Газа, мора да има итен прекин на огнот, барем во следните шест недели, што во моментов е на [преговарачка] маса“, рече Харис во неделата.

Во една од најсилните критики на Израел досега од страна на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден, Харис рече дека Израел мора да стори повеќе за да дозволи да се достави помош, вклучително и отворање нови гранични премини и ветување дека нема да воведува „непотребни ограничувања“.

„Ова ќе ги извлече заложниците и ќе дојде значителна количина хуманитарна помош.

„Нашите срца се кршат“

„Луѓето во Газа гладуваат. Условите се нехумани и нашата заедничка човечност не принудува да дејствуваме“, рече Харис на 59-годишнината од „крвавата недела“ во Алабама, каде што полицајците ги претепаа американските демонстранти за граѓански права пред речиси шест децении.

„Израелската влада мора да стори повеќе за значително да го зголеми протокот на помош. Нема оправдување“, рече Харис.


Харис, исто така, се осврна на инцидентот во четвртокот во кој повеќе од 100 Палестинци беа убиени додека се обидуваа да донесат хуманитарна помош во градот Газа, велејќи дека „премногу невини Палестинци беа убиени“.

„Нашите срца се кршат за жртвите на таа страшна трагедија“, рече таа.

Харис, исто така, го повика Хамас да ги прифати условите од договорот за прекин на огнот што американските власти велат дека Израел привремено го прифатил.

„Хамас мора да се согласи со тој договор“, рече таа. „Ќе постигнеме прекин на огнот. Да ги обединиме заложниците со нивните семејства. Ајде да обезбедиме итна помош за луѓето во Газа“.

Борбата на Бајден за Мичиген

Коментарите на Камала Харис доаѓаат кога Бајден се соочува со зголемен притисок од левоориентираните гласачи поради неговата поддршка за Израел пред претседателските избори во ноември.

Демократите се повеќе се загрижени дека ставот на Бајден за војната би можел да го чини гласови, особено во Мичиген, една од ретките држави кои веројатно ќе одлучуваат за исходот од изборите.

За време на прелиминарните избори на Демократската партија во Мичиген минатата недела, повеќе од 100.000 гласачи означија „неопределени“ во укор за ставот на претседателот кон Газа.

На претседателските избори во 2020 година, Бајден го освои Мичиген, кој има едно од најголемите муслимански популации во земјата, со само околу 150.000 гласови.

Поранешниот претседател Доналд Трамп го освои Мичиген со помалку од 11.000 гласови во 2016 година, со што стана првиот републиканец кој победил во државата Среден Запад од 1988 година.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница