29 Февруари, 2024
0.2603

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

Објавено во: Анализа, Свет 01 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Моќниот американски дипломат Хенри Кисинџер, кој ја обликуваше геополитичката карта на светот во втората половина на 20 век, почина во средата на 101-годишна возраст, а ќе бидат видливи трагите од неговата политика, особено во односите меѓу Кина и САД. далеку во иднината. Нобеловецот почина во својот дом во Конектикат, а ќе биде погребан во Њујорк, опкружен со семејството.

И по завршувањето на дипломатската кариера, Кисинџер беше исклучително активен, анализирајќи ги актуелните светски настани во медиумите и нудејќи совети за меѓународната политика на многу лидери. Тој, исто така, имаше геополитичка консултантска фирма „Кисингер Асошиејтс Инк“ и направи многу прогнози.

Ескалација на конфликтот на Блискиот Исток

Неговото последно „пророштво“ се однесуваше на конфликтот меѓу Израел и Хамас, а тоа го направи неколку дена по бруталниот напад на радикалната палестинска фракција на 7 октомври, во последното интервју за Политико.

„Се разбира, првиот инстинкт е да се врати мирот, но не можете да правите отстапки на луѓе кои се изјасниле и покажале со своите постапки дека не можат да воспостават мир“, рече во таа прилика починатиот дипломат.

Кисинџер додаде дека масовниот колеж на крајот би можел да го вовлече остатокот од арапскиот свет во конфликт.

„Конфликтот на Блискиот Исток е во опасност да ескалира и да ги привлече другите арапски земји под притисок на нивното јавно мислење“, рече Кисинџер, истакнувајќи дека Египет и Сирија го нападнаа Израел за време на војната во Јом Кипур во 1973 година.

Во прилог на изјавата на Кисинџер оди и фактот што Израел редовно ја напаѓа Сирија од почетокот на војната во таа земја и дека постојано ги бомбардира аеродромите во Дамаск и Алепо, по избивањето на конфликтот на 7 октомври. Досега Сирија не одговорила на овие напади, ниту пак е активиран рускиот систем за противвоздушна одбрана лоциран во базата Хмеимим во Тартус.

Најголемиот страв на меѓународната јавност беше насочен кон реакцијата на Иран и неговиот сојузник во Либан Хезболах. Иако Хезболах учествува во помалку интензивни конфликти на северот на Израел, лидерот Хасан Насрала не објави генерален напад, туку вербално ги поддржа палестинските „маченици“ и предвиде неуспех на израелската воена операција.

„Некои тврдат дека Хезболах ќе се вклучи во борбата. Ви велам, ние сме дел од таа борба од 8 октомври“, рече тој во своето прво јавно обраќање од почетокот на војната.

„Некои би сакале Хезболах да се вклучи во општа војна, но можам да ви кажам дека она што се случува сега долж израелско-либанската граница е значајно и не е крај. „Би им рекол на Израелците, ако размислувате да извршите превентивен напад против Либан, тоа ќе биде најглупавата грешка што ќе ја направите во целото свое постоење“, се закани Насрала, но досега не наредил застрашувачки масовен ракетни напади врз Израел.

Иран беше следната страна која имплицитно го објави своето повлекување од конфликтот, откако сојузниците на САД и НАТО испратија огромна флота од воени бродови и носачи на авиони во Медитеранот и Персискиот Залив. Како што јави Ројтерс, врз основа на изјавата на тројца анонимни високи функционери од Иран, врховниот лидер и ајатолахот Али Хамнеи му рекол на лидерот на Хамас Исмаил Ханије дека бидејќи Техеран не бил информиран за нападот, нема да учествува во војната против Израел.

Невозможно е да се предвиди дали ќе се оствари најтемното сценарио на Кисинџер за Блискиот Исток, но останува надежта дека се додека се пролонгира примирјето, може да се избегнат масовни жртви и страдање на цивилите.

Мир во Украина до крајот на годината

Второто предвидување на Кисинџер, кое сè уште „виси во воздух“, се однесува на војната во Украина и улогата на Кина во конечниот прекин на конфликтот. Имено, поранешниот државен секретар на САД и советник за национална безбедност изјави дека верува оти војната меѓу Русија и Украина достигнува пресвртница и оти очекува преговори до крајот на годината благодарение на неодамнешните напори на Кина.

Хенри Кисинџер, поранешен државен секретар на САД и советник за национална безбедност, на почетокот на мај изјави дека верува оти руско-украинската војна оди кон пресвртна точка и дека очекува преговори до крајот на годината благодарение на напорите на Кина.

Во тоа време, Пекинг започна дипломатска офанзива во обид да ги доведе Киев и Москва на преговарачка маса. Планот од 12 точки, објавен од кинеското Министерство за надворешни работи, бара, меѓу другото, укинување на западните санкции против Русија, воспоставување хуманитарни коридори за евакуација на цивили и чекори за обезбедување на извозот на жито по прекините што ги предизвикаа глобалните цени на храната. порасна минатата година.

Предлогот во голема мера ги разработува долгогодишните кинески позиции, вклучително и дека „суверенитетот, независноста и територијалниот интегритет на сите земји мора ефективно да се гарантираат“.

Исто така, се наведува дека нуклеарните централи мора да бидат безбедни и дека треба да се спротивстави на заканите или употребата на нуклеарно оружје.

Планот, исто така, повика на крај на „менталитетот на Студената војна“, кој се смета за израз на Пекинг за она што го гледа како глобална доминација на САД и нејзино мешање во други земји.

Во интервјуто за CBS News во тоа време, Кисинџер изгледаше уверен дека Кина ќе помогне да се промени бранот на војната.

„Сега кога Кина влезе во преговорите, мислам дека тие ќе завршат до крајот на годината. Ќе зборуваме за преговарачки процеси, па дури и за конкретни преговори“, рече Кисинџер.

Тој, исто така, рече дека верува оти и кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот лидер Владимир Путин ќе разговараат со него доколку тој им се јави.

На новинарско прашање дали ќе се сретне со Путин во Москва доколку тоа го побара претседателот, пензионираниот дипломат одговори: „Да, би го направил тоа“. Но, јас би бил советник, а не активен човек“.

Речиси седум месеци подоцна, се чини дека не сме поблиску до мирот во Украина, особено по избувнувањето на војната во Израел и пренасочувањето на воената помош и медиумското внимание кон тој конфликт. Во меѓувреме, сите приказни за украинската контраофанзива стивнаа, руската економија расте, делумно благодарение на поскапувањето на енергенсите, а ниту една страна не дава никакви индикации дека е подготвена за преговори.


Можеби ќе ве интересира

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

ЏАБЕ ДИПЛОМИТЕ, АКО НЕ ВЕ БИВА: Компаниите се почесто ги отфрлаат факултетските дипломи како услов за вработување, сега се бараат вештини

КАКВИ ИЗБОРНИ КРАЖБИ ПОСТОЈАТ И КАКО ДА СЕ СПРЕЧАТ? Која е смислата на гласањето ако системот никогаш не ни дозволува да го направиме вистинскиот избор?

КАКВИ ИЗБОРНИ КРАЖБИ ПОСТОЈАТ И КАКО ДА СЕ СПРЕЧАТ? Која е смислата на гласањето ако системот никогаш не ни дозволува да го направиме вистинскиот избор?

„ЛА НИЊА“ Е СПРОТИВНА НА „ЕЛ НИЊО“, А НОСИ КАТАСТРОФАЛНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Дождови но и суши, студено време... Еве што треба да знаете за овој метеоролошки феномен

„ЛА НИЊА“ Е СПРОТИВНА НА „ЕЛ НИЊО“, А НОСИ КАТАСТРОФАЛНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ: Дождови но и суши, студено време... Еве што треба да знаете за овој метеоролошки феномен

ДАЛИ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА КОЛИЧКИТЕ ЗА ПАЗАРЕЊЕ РЕЧИСИ СЕКОГАШ СЕ СО ОШТЕТЕНИ ТРКАЛА? Неверојатен трик на трговците, нема ни да сфатите дека сте во стапица

ДАЛИ СТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ ДЕКА КОЛИЧКИТЕ ЗА ПАЗАРЕЊЕ РЕЧИСИ СЕКОГАШ СЕ СО ОШТЕТЕНИ ТРКАЛА? Неверојатен трик на трговците, нема ни да сфатите дека сте во стапица