12 Јуни, 2024
0.0307

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

Објавено во: Економија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Норвешката телекомуникациска компанија Теленор објави дека Бенедикт Шилдбред Фасмер од 1 декември ќе биде нов извршен директор на компанијата.

Фасмер моментално е извршен директор на SpareBank, а претходно беше извршен потпретседател на групацијата во осигурителната компанија Fremtind Forsikring и шеф на корпоративното банкарство во DNB Bank. Покрај тоа, таа има значително искуство на пазарите на капитал, вклучително и приватен капитал, корпоративни финансии во неколку банки, вклучително и Ситибанк, додека нејзиното искуство во управниот одбор вклучува служење како претседател на берзата во Осло, член на надзорниот одбор на Централната банка на Норвешка и член на одборот на апликацијата за плаќање Vipps. Бенедикт е од Берген, Норвешка, омажена е и има две деца, објави Теленор.

Норвешкиот телекомуникациски провајдер рече дека сегашниот извршен директор Сигве Бреке има договор според кој тој ќе се пензионира на крајот на 2024 година. Бреке ја имаше оваа улога повеќе од девет години.

„Се чувствувам неверојатно привилегирана што добив можност да го водам Теленор, кој е во класа за себе кога станува збор за профитабилен раст и искуство на клиентите во европската телеком индустрија. Работам на дигитални иновации и трансформација веќе две децении, а според мене, банкарската и телекомуникациската индустрија се соочуваат со слични нарушувања. Со нетрпение очекувам да придонесам за континуиран раст и фокусирање на клиентите во Теленор“, рече Бенедикт Шилдбред Фасмер.

Бонитет.ком

Фото: EPA

Можеби ќе ве интересира

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

ПОСКАПЕ ЛЕБОТ И ДЕЛ ОД ПЕЦИВАТА - еве кои се причините и какви се очекувањата за следниот период

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

„ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СЕМЕЈСТВОТО НА VDL“: новите сопственици на „Ван Хол“ со официјален поздрав до вработените во Македонија

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Предизвиците и решенијата на енергетските компании во време на енергетска транзиција

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Мицкоски: Зоран Ставрески е врвен експерт

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

Народна банка не попушта, нема намалување на каматните стапки

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

Хрватска со најмал број на невработени од осамостојувањето

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните

„Катастар“ ја преполнил касата од наплата на имотни листови за граѓаните