05 Март, 2024
0.0295

ПОСКАПИ И ДО 50 ОТСТО: Русите кои бегаат во Србија „ги надуваа“ цените на кириите

Објавено во: Економија 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Од почетокот на рускиот напад врз Украина, покрај луѓето кои бегаат од Украина во страв од војна, се поголем број Руси ја напуштаат својата земја.

Бидејќи нивните можности за патување низ Европа се ограничени поради бројните санкции, Србија е една од дестинациите до кои лесно се стигнува. Засега тоа се претежно луѓе со работни места кои можат да се вршат преку Интернет.

Виолета вели дека со сопругот дошла во Белград кон крајот на мај.

„Мислам дека овде е безбедно бидејќи ситуацијата во Русија е навистина луда, не знаеме што да правиме, не се чувствуваме безбедно. Се грижиме за оние кои се во Русија, се грижиме за нашите животи затоа што немаме ништо овде, дури ни куќа, блиски пријатели или роднини, тие се во Русија. Навистина се грижиме за нив и за мажите кои ќе бидат мобилизирани. Навистина не знаеме што да правиме, беспомошни сме“, наведува оваа Русинка.

Се очекува дека бројот на Русите во Србија би можел да биде уште поголем од почетокот на делумната мобилизација.

„Не се плашам од мобилизација, но се плашев дека ќе ги затворат границите. Авионската карта ја купив вчера, другарите ми помогнаа, а платив околу 500 евра. Не знам колку долго ќе останам овде“, изјави еден руски државјанин.

Агенциите за недвижности забележуваат дека е зголемена побарувачката за опремени двособни и трисобни станови.

„Морам да напоменам дека тоа е главно поврзано со компанијата во која работат, бидејќи таа го повлекува своето работење од Русија или Украина поради неможноста за водење бизнис. Сакам да напоменам и дека покрај руските истото го бележиме, а во некои случаи и поголем број турски државјани кои исто така се повлекуваат од Украина, а тоа е од делот погоден од војната. Во првото барање за станови, руските граѓани бараат краткорочни изнајмувања на станови (од три до шест месеци)“, објаснува Марко Јевтиќ, агент за недвижности.

Во други агенции објаснуваат дека зголемената побарувачка на станови влијаела и на цената на закупнината која скокнала и до 50 отсто. Освен кон Белград, Русите се упатуваат и кон внатрешноста на Србија, а некои од бараните локации се Нови Сад, Врњачка Бања, Ниш.


извор: bizlife.rs

Можеби ќе ве интересира

ОД ФАКУЛТЕТ, ДИРЕКТНО НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Делта вработи 33 млади лидери

ОД ФАКУЛТЕТ, ДИРЕКТНО НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Делта вработи 33 млади лидери

КОНЕЧНО ПОЗНАТ НОВИОТ СОПСТВЕНИК НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - фирма за маркетинг е новиот газда кој плати 350 илјади евра, еве ги деталите

КОНЕЧНО ПОЗНАТ НОВИОТ СОПСТВЕНИК НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - фирма за маркетинг е новиот газда кој плати 350 илјади евра, еве ги деталите

NVIDIA СТАНА ТРЕТА НАЈВРЕДНА КОМПАНИЈА НА СВЕТОТ - еве кои две се на врвот

NVIDIA СТАНА ТРЕТА НАЈВРЕДНА КОМПАНИЈА НА СВЕТОТ - еве кои две се на врвот

ПОЗНАТА КОМПАНИЈА НАЈАВИ РЕКОРДНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ И НОВИ ВРАБОТУВАЊА - така тоа се прави во Хрватска

ПОЗНАТА КОМПАНИЈА НАЈАВИ РЕКОРДНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ И НОВИ ВРАБОТУВАЊА - така тоа се прави во Хрватска

ВОЗАЧИ НА ДИЗЕЛ ПОЧЕКАЈТЕ СО СТАВАЊЕ ГОРИВО, СОПСТВЕНИЦИТЕ НА БЕНЗИН НЕКА ПОБРЗААТ НА БЕНЗИНСКА: Се менуваат цените на горивата, еве колку ќе чинат

ВОЗАЧИ НА ДИЗЕЛ ПОЧЕКАЈТЕ СО СТАВАЊЕ ГОРИВО, СОПСТВЕНИЦИТЕ НА БЕНЗИН НЕКА ПОБРЗААТ НА БЕНЗИНСКА: Се менуваат цените на горивата, еве колку ќе чинат

ОД МИЛИЈАРДЕР НА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИ ЛУЃЕ НА ФОРБС, ДО ПАД КОЈ ОДЕКНА: Како банкротирше Ал Мухаири

ОД МИЛИЈАРДЕР НА ЛИСТАТА НА НАЈМОЌНИ ЛУЃЕ НА ФОРБС, ДО ПАД КОЈ ОДЕКНА: Како банкротирше Ал Мухаири

ВРАБОТЕНИТЕ ВО НАЦИОНАЛНИ ШУМИ ПОЧНУВААТ ШТРАЈК - бараат исплата на платите

ВРАБОТЕНИТЕ ВО НАЦИОНАЛНИ ШУМИ ПОЧНУВААТ ШТРАЈК - бараат исплата на платите

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ЗАПОЧНА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМОТ - економски прогнози, очекувања, анализи, што се ќе понудат годинешните дебати?

ЗАПОЧНА КОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМОТ - економски прогнози, очекувања, анализи, што се ќе понудат годинешните дебати?