29 Февруари, 2024
0.0274

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Британски бизнисмен откри како неговото семејство преминало од луксузен живот до трагично губење на сè за само две недели.

Пол Холидеј беше успешен сопственик на бизнис со 12 куќи и и луксузно порше, но тој остана без ништо по глобалниот финансиски колапс во 2008 година.

Откако изгубил речиси сè, Пол го зел своето семејство и се преселил во Австралија, каде што пронашол нов пат во кариерата и сосема поинаков сет на приоритети од неговите „ревијални денови“ возејќи луксузен автомобил низ северозападниот дел на Англија.

Овие нови интереси му покажаа колку тој „бркаше лажен сон“ за богатство наместо да се фокусира на она што е навистина важно.

Во 2019 година, таткото на две деца изјави за Liverpool Echo дека го живеел сонот пред 2008 година кога сето тоа тргнало ужасно наопаку.

„Сето тоа се случи толку брзо. Стигнав до точка кога не можев да продавам имот или да отплаќам хипотеки“, рече тој.

Половина од овие 12 имоти за изнајмување биле расфрлани низ северозападниот дел на Англија, при што тој поседувал голема куќа со четири спални соби во неговото родно Киркби.

„Овие работи не тестираат. Кога ќе погледнам наназад, можев да видам дека начинот на живот што го водев не беше многу здрав, зошто подразбираше и земање рекреативни дроги. Тогаш кога мојот бизнис пропадна, престанав да ја играм таа игра и да бркам лажен сон“, рече тој.

По големиот колапс, бизнисменот се посветува целосно на семејството и најблиските

ФОТО: Instagram

Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци