18 Јули, 2024
0.0277

ПОМАЛКУ ИМОТИ ПОД ХИПОТЕКА?! - Вредноста на заложените имоти во првиот квартал достигнала 229 милиони евра

Објавено во: Економија 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Спласнува ли интересот за купување станови или напротив се купуваат, но без притоа да се користат хипотекарни кредити. 

Последните податоци на Агенцијата за катастар на недвижности покажуваат дека од почетокот на годинава под хипотека се ставени 1.670 имоти. Ако се направи споредба со истиот период минатата и предминатата година, ќе се забележи дека има намалување на имотите кои се ставаат под хипотека. 

Имено, како што се гледа во кварталниот извештај на Катастар „во периодот јануари - март 2023 година се запишани товари врз недвижностите во вкупен број од 1.670 и со вкупна вредност од 229.025.353 евра и 3.319.570.447 денари“.

Што се однесува пак до минатата година, во истиот период под хипотека биле ставени 200 имоти повеќе и скоро двојно поголема вредност. Односно „во периодот јануари - март 2022 година се запишани товари врз недвижностите во вкупен број од 1.888 и со вкупна вредност од 481.422.672 евра и 2.257.521.859 денари“.

Во периодот јануари - март 2021 година под хипотека пак биле запишани 1.795 имоти, со вкупна вредност од 160.187.107 евра и 2.271.616.873 денари.

Дали падот на бројот на имоти кои се запишуваат под хипотека означува намален интерес за купување станови, или пак само намален интерес за хипотекарни кредити? 

Градежниците велат дека интересот за станови во земајва не спласнува, но дека поради намалените дозволи за градба намалени се новите објекти, што заедно со растот на цените на градежните материјали доведе и до зголемување на цените на недвижнините. 

Фактор веќе објави дека бројките за станбеното кредитирање упатуваат на забавување на овој сегмент од кредитните активности на банките. Согласно последните бројки на Народна Банка, во април во однос на еден месец претходно, односно март, кредитирањето на становите се зголемило за 0,5 проценти, додека, пак, ако гледаме како годишен раст, односно во април годинава во однос на април минатата година, кредитирањето е зголемено за 11,2 проценти. 

Треба да се има предвид дека досега месечно растот на станбеното кредитирање беше по 1 отсто или 0,9 проценти, што значи дека сега станбеното кредитирање малку забавува.

П.О.

Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот