17 Јули, 2024
0.0258

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе се соочи со својот главен ривал Кемал Киличдароглу во вториот круг од претседателските избори. 20-годишното владеење на Ердоган секако одбележа една ера во Турција, а симболот на неговата голема моќ е неговата официјална резиденција, таканаречената „Бела палата“ или Ак Сарај.

Ердоган живее во палата лоцирана во заштитеното природно подрачје Бешчепекој на периферијата на Анкара. Палатата првично беше изградена со идеја да служи како канцеларија на премиерот, но набргу по пристигнувањето на Ердоган, таа стана седиште на претседателството.

За изградбата на оваа вила, на која инсистираше претседателот, е користен скап материјал увезен од различни земји во светот. Кога Ердоган почна да гради, рече дека ќе користи природни материјали од Турција. Но, неговите противници тврдат дека покривот е увезен од Германија, а мермерот во собите е од Индија. Други материјали се увезени од Велика Британија, Франција и Италија. Дури и дрвјата дојдоа од Холандија и Италија.

Над 1.000 соби, сите преплавени од луксуз

Целиот комплекс се состои од една главна зграда и две помошни згради кои се користат за средби и посети на значајни државници. Се простира на 300.000 квадратни метри и има околу 1.150 спални соби, од кои 250 се наменети за Ердоган и неговото семејство.

Ѕидовите на палатата се украсени со свилени тапети кои чинат околу 3.000 евра за ролна.

Палатата има и дополнителни соби за гости, ботаничка градина, просторија со сателит и воен комуникациски систем, бункери кои можат да издржат биолошки, нуклеарни и хемиски напади, парк и конгресен центар.

За теписи се потрошени околу 8,2 милиони евра, а за 400 пара врати 5,9 милиони евра. Има голем број на бањи, базени и бањи. Палатата има прекрасни градини и е осветлена цела ноќ, така што повеќето од 4,5 милиони жители на Анкара можат да ја видат.

Палатата во „нео-селџукидски стил“ - базирана на градбите од 11-13 век век, се простира на парцела купена од основачот на Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

ФОТО: Twitter

Можеби ќе ве интересира

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

КАКО ТРАМП ЌЕ РЕАГИРА НА РУСКАТА ИНВАЗИЈА АКО ПОБЕДИ: Еве што тврди Орбан

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

МАСК ЌЕ ДАВА 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: „За супер политичка акција“

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВЕ КАКО ОРБАН ЌЕ ЈА ПЛАТИ ПОСЕТАТА НА РУСИЈА И КИНА: Ќе остане ли Унгарија без право на глас?

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПОЧНА СО РАБОТА: Мецола старо-нова претседателка, револт меѓу европратениците по патувањата на Орбан

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

КОЈ Е ЏЕЈ-ДИ ВЕНС?!: некогашниот огорчен критичар на Трамп стана негов потпретседател

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта

ОРБАН ПОВТОРНО ПРЕДИЗВИКА „БУРА“ ВО БРИСЕЛ! Драстична одлука во однос на Унгарија, пристигна жестока реакција и од Будимпешта