21 Септември, 2023
0.0342

ПОКРИВОТ ОД ГЕРМАНИЈА, МЕРМЕРОТ ОД ИНДИЈА, ОВА Е ЛУКСУЗНАТА РЕЗИДЕНЦИЈА НА „ТУРСКИОТ СУЛТАН“: Медиумите откриваат колку чинат само тапетите на Ердоган

Објавено во: Свет 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе се соочи со својот главен ривал Кемал Киличдароглу во вториот круг од претседателските избори. 20-годишното владеење на Ердоган секако одбележа една ера во Турција, а симболот на неговата голема моќ е неговата официјална резиденција, таканаречената „Бела палата“ или Ак Сарај.

Ердоган живее во палата лоцирана во заштитеното природно подрачје Бешчепекој на периферијата на Анкара. Палатата првично беше изградена со идеја да служи како канцеларија на премиерот, но набргу по пристигнувањето на Ердоган, таа стана седиште на претседателството.

За изградбата на оваа вила, на која инсистираше претседателот, е користен скап материјал увезен од различни земји во светот. Кога Ердоган почна да гради, рече дека ќе користи природни материјали од Турција. Но, неговите противници тврдат дека покривот е увезен од Германија, а мермерот во собите е од Индија. Други материјали се увезени од Велика Британија, Франција и Италија. Дури и дрвјата дојдоа од Холандија и Италија.

Над 1.000 соби, сите преплавени од луксуз

Целиот комплекс се состои од една главна зграда и две помошни згради кои се користат за средби и посети на значајни државници. Се простира на 300.000 квадратни метри и има околу 1.150 спални соби, од кои 250 се наменети за Ердоган и неговото семејство.

Ѕидовите на палатата се украсени со свилени тапети кои чинат околу 3.000 евра за ролна.

Палатата има и дополнителни соби за гости, ботаничка градина, просторија со сателит и воен комуникациски систем, бункери кои можат да издржат биолошки, нуклеарни и хемиски напади, парк и конгресен центар.

За теписи се потрошени околу 8,2 милиони евра, а за 400 пара врати 5,9 милиони евра. Има голем број на бањи, базени и бањи. Палатата има прекрасни градини и е осветлена цела ноќ, така што повеќето од 4,5 милиони жители на Анкара можат да ја видат.

Палатата во „нео-селџукидски стил“ - базирана на градбите од 11-13 век век, се простира на парцела купена од основачот на Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

ФОТО: Twitter

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)