25 Април, 2024
0.0258

ПОКАЖАА КАКО ПРИНУДУВААТ ВРАБОТЕН ДА ДАДЕ ОТКАЗ: Гигантите имаа „специјални техники“

Објавено во: Економија 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Компаниите како Google, Meta и Salesforce отпуштија илјадници работници, додека други се обидуваат да го направат тоа „зад сцената“ за да привлечат што е можно помалку внимание. Ваквите случаи стануваат се почести, но се вели дека е тешко да се следат.

Технолошката компанија Dell им нареди на вработените да се враќаат во канцеларија три дена во неделата без разлика каде живеат. Работниците кои ќе изберат да работат целосно од дома ќе се соочат со ограничен напредок во кариерата, изјави анонимен извор за The Register.

По отпуштањето на 10.000 вработени на крајот на 2022 година, Мета воведе строга ревизија на учинокот, како и две годишни ревизии со менаџери кои имаат за цел во иста категорија да стават што повеќе вработени со помал учинок, по што добиваа помали бонуси.

Во ноември, Амазон одлучи дека вработените може да не добијатунапредување доколку не се придржуваат до канцелариското работење три дена во неделата.

Овие тактики се попознати како „тивки отпуштања“ или „тивки кратења“ и служат единствено за да ја направат работата помалку привлечна, па наместо работодавците да отпуштаат работници, работниците сами си даваат откази.

„Совршени“ начини за тоа се полоши услови, откажување на бенефиции, ограничување на напредувањето во кариерата, како и строги правила за работа од дома.

Бен Харди, професор по организациско однесување на Лондонската бизнис школа (LSE), изјави за Business Insider дека иако „тивките отпуштања“ може да изгледаат како нов феномен на работното место, компаниите секогаш користеле такви тактики за да се ослободат од луѓето.

Харди рече дека пред 20 години, некои големи, добро познати компании воделе „разговори за паркинг“ со вработените со цел да им ги предочат опциите за време на периодот на намалување на работната сила.

- Што би се случило ако вашиот прв претпоставен рече: „Можеме ли малку да разговараме на паркингот?“ Во суштина, разговорот беше: „Или можеш да го земеш отпремниниот пакет и тивко да си заминеш или да направиме ревизија на твојот учинок што може да биде мизерно и мрачно. Што преферираш?' - рече професорот.

Многу компании ја продаваат реториката „ние сме семејство“ на вработените, а јавните отпуштања ја намалуваат таа перцепција, рече Харди. Затоа, тивкото отпуштање е начин да се одржи контролата врз јавниот имиџ на компанијата.

ФОТО: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

ПРОФИТОТ НА ТЕСЛА ПРЕПОЛОВЕН: компанијата ја губи трката од кинеските конкуренти

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

СВЕТСКИ ПОЗНАТА КОМПАНИЈА ТУЖИ АМЕРИКАНСКИ „ЏИН“: Им го украдоа заштитниот знак на моделите на спортска облека

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

„ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА“ ЌЕ ДЕЛИ ДИВИДЕНДА ОД ВКУПНО 714 ИЛЈАДИ ЕВРА - од пиво добро се живее во Македонија

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ДОПРВА ЌЕ ГО БАРААТ И ЌЕ ПОСКАПУВА: Бакарот урива рекорди

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е „ЛИДЛ“: Искуствата на вработените кажуваат сѐ

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

КОИ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ ОБЕЗБЕДИЈА НАЈМНОГУ ИКТ УСЛУГИ? – еве каде е забележан најголем раст

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во која бранша заработуваат најмногу?

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

ПОТРЕБНИ СЕ ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ЖИВОТ: Минималната кошничка за април достигна 1.000 евра

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?

НЕИЗВЕСНО: Дали ќе поскапи лебот?